Upokojencem se v tem trenutku godi krivica, saj so, če ostanejo na trgu delovne sile, prikrajšani za pravico, ki so si jo zagotovili z izpolnjeno delovno dobo – pokojnino. To želi Nova Slovenija odpraviti s predlogom novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. »Primanjkuje delovne sile, po drugi strani omejujemo delo tistim, ki želijo delati, in to na zelo grob način – da posežemo v njihovo pravico, ki izhaja iz 40 let dela. Omejuje se delo in obseg pokojnine, na drugi strani pa imamo privilegirane pokojnine,« predlog ureditve dvojnega statusa upokojencev utemeljuje Jernej Vrtovec, poslanec in podpredsednik Nove Slovenije.
Dvojni status upokojencev
Po zdajšnji ureditvi upokojenec, ki dela od polovičnega do polnega delovnega časa, ob plači prejme do 40 % pokojnine, po treh letih pa le do 20 % pokojnine. V prvi skupini je 16 tisoč upokojencev, v drugem pa 4 tisoč. Želimo biti socialno pravična družba, gledamo na medgeneracijsko solidarnost, zato je prav, da če nekdo dela 40 let in vplačuje v pokojninsko blagajno, prejema polno pokojnino, je povedal poslanec.
❗️Primanjkuje delovne sile, po drugi strani pa omejujemo delo upokojencem, ki želijo delati, in to na grob način – da posežemo v njihovo pravico do pokojnine, ki izhaja iz 40 let dela.
⁉️Omejuje se delo in obseg pokojnine, a hkrati dodeljuje dodatke k pokojninam privilegiranim.… pic.twitter.com/dMSWRKi2wl
— NSi (@NovaSlovenija) March 10, 2025
Ključne rešitve novele
Ob ureditvi dvojnega statusa predlagamo še, da se zagotovljena pokojnina uskladi z minimalnimi transferji in se torej dvigne pokojnine na 820 evrov (zdaj 782 evrov). Odmerni odstotek za najnižje pokojnine naj se dvigne z 29,5 % na 32 % (s 353 evrov na 385 evrov). Z 41 % na 44 % naj se dvigne odmerni odstotek najnižjih invalidskih pokojnin in kmečkih pokojnin za ožji obseg ob izpolnjeni polni pokojninski dobi (s 490 evrov na 529 evrov).
Odziv na vladni predlog reforme in zbiranje podpisov za referendum
Pričakujemo, da bodo naši predlogi sprejeti, je dejal Vrtovec in podvomil o tem, da bo vlada sposobna spraviti čez postopek pokojninsko reformo. »Ne verjamemo, da bo imela vlada toliko poguma, da bo to uredila pred volitvami, sploh zaradi predloga o podaljšanju delovne dobe,« je povedal poslanec in dodal, da »nas več stane, če uvažamo delovno silo, vključno z birokratskimi postopki in integracijo, namesto tega bi vitalnim upokojencem omogočili, da delajo še naprej, saj bi imeli vsi nekaj od tega – oni sami in družba.«
NSi nasprotuje temu, da bi se uveljavil zakon, ki privilegirancem v kulturi dodeljuje dodatke k pokojninam. Upam, da bo referendum uspel in da se bo pravično določilo pokojnine glede na to, kakšna je osnova vplačil posameznika, je dejal Vrtovec.
Posnetek novinarske konference je na voljo TUKAJ.
Tudi vi podpirate rešitve NSi v noveli pokojninskega zakona? Pridružite se nam TUKAJ.