Slovenska delegacija v ELS-ED/EPP-ED je v zvezi s predlogom direktive o spremembi Direktive 2003/88/ES o določenih vidikih organizacije delovnega časa sprejela naslednja stališča.
Slovenska delegacija:
* podpira kompromisni predlog Sveta, ki ne spreminja trenutnega 40 urnega oz. 48 urnega delovnega tedna vključno z nadurami, kar pomeni, da se delovni teden v Sloveniji ne spremeni – ostaja takšen, kot je sedaj;
* podpira kompromisni predlog Sveta o omejitvi delovnega časa na 60 ur oz. 65 ur, izračunano kot povprečje v obdobju treh mesecev in sicer le, če delodajalec pridobi soglasje delavca. Danes v EU maksimalni delovni čas namreč sploh ni omejen. Podatki za kar nekaj panog kažejo, da nekatere poklicne skupine zaradi tega sedaj delajo tudi več kot 70 ur na teden, saj ni nobenih omejitev. S to direktivo se določa zgornja meja 60 oz. 65 ur kar ocenjujemo kot korak v pravo smer.
* V državah članicah obstajajo različne ureditve ko gre za dežurstva in čas pripravljenosti. Načeloma naj bi se aktivni in neaktivni del dežurstva na delovnem mestu štela v delovni čas, neaktivni del dežurstva izven delovnega mesta pa ne. Ker pa se dežurstvo in čas pripravljenosti celo za enaka delovna mesta v državah članicah različno upoštevajo, je smiselno to vprašanje prepustiti nacionalnim zakonodajam.
ELS-ED/EPP-ED je največja poslanska skupina v Evropskem parlamentu in združuje poslance vseh 27 držav članic EU. Slovenski člani so dr. Mihael Brejc (SDS), dr. Romana Jordan Cizelj (SDS), Ljudmila Novak (NSi) in Lojze Peterle (NSi).