Ljudmila Novak in Lojze Peterle na novinarski konferenci

DELI:
08.04.2009, NSi
Če na prvih demokratičnih volitvah ne bi zmagal Demos, potem danes "verjetno tudi ne bi imeli samostojne Slovenije, ne bi bili člani EU in Nata, evroobmočja in verjetno ne bi potovali brez potnega lista do Severnega pola", je ob 19. obletnici prvih demokratičnih volitev na novinarski konferenci dejal evropski poslanec Lojze Peterle.

Peterle je sicer izrazil zadovoljstvo nad zbiranjem podpisov, ki jih NSi potrebuje za uradno vložitev liste za volitve v Evropski parlament. NSi zbira podpise po vseh upravnih enotah in po krajevnih uradih, odziv pa je po Peterletovih besedah velik. Ne prispevajo jih le njihovi člani, pač pa tudi člani drugi strank, zato je prepričan, da bo zbranih več kot 1000 potrebnih podpisov. Ob tem pa je po njegovih besedah nastal tudi vtis, da bo za te volitve več interesa in bo udeležba višja kot pred petimi leti.

Evropska poslanka Ljudmila Novak pa je opozorila na na resolucijo Evropskega parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmu, ki je bila sprejeta 2. aprila. "V resoluciji smo jasno obsodili totalitarne sisteme, med katere zagotovo spada tudi komunizem," je poudarila in dodala, da se zato toliko bolj čudi, da se v Slovenji ponovno pojavljajo predlogi po poimenovanju ulic po spornih junakih oz. po odgovornih za zločine.

"Če smo po odkritju Hude jame obsodili te zločine, potem ne razumem, zakaj odgovorne za te zločine želimo znova postaviti med junake," je dejala. V Sloveniji se po njenih besedah velikokrat "sprašujemo, kakšno podobo o Sloveniji imajo v tujini". Obnavljanje spomina na komunizem in na te junake, "nam ni v čast in ponos", je prepričana.

Zato Novakova podpira akcijo podmladka stranke MSi, da se umakne predlog ljubljanskega svetnika za poimenovanje ulice po maršalu Titu. Po njenem mnenju so takšni predlogi znak "neke poškodovanosti slovenskega naroda po komunizmu, kajti nimamo več jasne predstave o tem, kaj je moralno, kaj je prav in kaj ne".

[nas_custom_gallery]