Svet Nove Slovenije, najvišji organ med dvema kongresoma, se je v Vidmu zbral na svoji tretji redni seji, na kateri je potrdil resolucijo o polpretekli slovenski zgodovini – Sprava je potrebna in možna!, hkrati pa je ob tej priliki celotno vodstvo stranke odločilo za enoten in sočasen podpis Praške izjave.Predsednica Sveta NSi
Mojca Kucler Dolinar je poudarila, da »bo danes svet napravil dve veliki dejanji za lepšo slovensko prihodnost«. Po njenem mnenju je resolucija Nove Slovenije o polpretekli zgodovini pomemben temelj za dosego narodne sprave. Kot je dejala je izredno pomembno iskanje resnice in njene domovinske pravice, povsod od šolskega sistema do splošne zavesti. Po njenem mnenju je to pogoj za spravo. Zdi se ji še pomembno, da vlada ne sprejme nobenih dokončnih odločitev brez sodelovanja prizadetih oziroma njihovih legitimnih predstavnikov. Kot je še dejala, si moramo vsi prizadevati, da vse vpletene strani v drugo svetovno vojno spodbujamo, da o svojih zgodbah in spominih javno spregovorijo.Mojca Kucler Dolinar je na Svetu NSi spregovorila tudi o Praški izjavi o evropski vesti in komunizmu in poudarila izjemen pomen češke pobude za razjasnitev totalitarne preteklosti srednje in vzhodne Evrope, čeprav izjava v vseh detajlih ne ustreza specifikam slovenskih razmer. »Slovenija je res posebno težak primer, kot del Evrope pa smo dolžni z vsemi močmi podpreti tudi poštena prizadevanja Evrope, da svobodno zaživi iz resnice.« je še dodala. Celotno nekdanje in sedanje vodstvo stranke je enotno podpisala Praško izjavo. Uvod v razpravo o medvojnem in povojnem dogajanju je pripravil
Justin Stanovnik, član Nove slovenske zaveze. Poudaril je, da je nastanek vaških straž posledica komunističnega revolucionarnega nasilja. Prav tako je revolucionarno nasilje kasnejše Slovensko domobranstvo prisililo k sodelovanju z okupatorjem. Po mnenju Justina Stanovnika tega ne bi bilo, če ne bi bilo revolucionarnega nasilja, prav tako je jasno poudaril, da protikomunistična stran ni nikoli kolaborirala z okupatorjem v ideološkem smislu, medtem ko so slovenski komunisti odkrito kolaborirali s stalinskim komunizmom. Zaključil pa je, da je komunistični oblasti po vojni manjkalo predvsem civilizacijske zavesti, zaradi česar so bili storjeni številni zločini.
Lojze Peterle je v razpravi dejal, da »po odkritjih v Hudi Jami mit razpada, resnica pa sili na dan«. Peterle še pravi, da nova razkritja pomenijo konec predstavljanja poenostavljene črno – bele zgodovinske resnice. Peterle je poudaril, da se mora v Sloveniji odpreti odkrita in poštena razprava, na podlagi resničnih zgodovinskih dejstev, kar pomeni, da mora biti »označevanje z izdajalci in zmagovalci končano, saj je med tema opredelitvama še veliko zgodovinske vsebine, ki ni tako črno – bela.«
Ljudmila Novak je opozorila, da v Evropi povsem drugače dojemajo posledice komunizma kot ga številni dojemajo v Sloveniji. Evropa prišteva komunizem v vrsto enega izmed treh evropskih totalitarizmov, medtem ko so v Sloveniji izredno intenzivna prizadevanja po minimiziranju komunističnih zločinov in povojnem kršenju človekovih pravic.