Kokalj: Nosilci t.i. zaslug NOB naj se odpovejo svojim privilegijem

DELI:
06.03.2009, NSi

Ljubljana, 6. marca (STA) – Nosilci t.i. zaslug NOB naj se zaradi molčanja o povojnih pobojih odpovejo svojim bonitetam in privilegijem, je na novinarski konferenci dejal podpredsednik NSi Anton Kokalj. Kot je zatrdil, so morali vedeti, kaj se je dogajalo po drugi svetovni vojni, ko je prihajalo do pobojev kot v primeru Barbara rova, “pa so 60 let molčali”.

Kokalj je dejal, da so v NSi pretreseni ob novih odkritjih prikritih grobišč. “Brez sprenevedanja je treba reči, da tam ležijo nedolžni ljudje, ki so bili pobiti na zverinski način,” je zatrdil in dodal, da so tisti, ki so umrli, na osebni ravni že odpustili tistim, ki so to počeli.

Po besedah podpredsednika NSi je Slovenija po gostoti pobitih po drugi svetovni vojni in prikritih grobiščih evropski in svetovni rekorder. “Naš namen ni revanšizem ali maščevanje,” je poudaril in nadaljeval, da preiskava povojnih pobojev potek prepočasi.

Parlament, pravi Kokalj, bi moral obsoditi način, ki je bil ob koncu druge svetovne vojne uporabljen za prevzem oblasti. “Če ne, potem bi se lahko takšen način prevzema oblasti znova pojavil, ko bi bila prilika za to,” je opozoril.

“Zmagovalci, ki so se po končani vojni na takšen način izživljali nad neobsojenimi in neoboroženimi ljudmi, si ne zaslužijo imena zmagovalci,” je pojasnil. Kot je dodal, na nova odkrita prikrita grobišča “drastično spreminjajo resnico o vojni in povojni zgodovini”.

Po Kokaljevih besedah so nekateri o povojnih pobojih molčali 60 let zato, ker so bili za to plačani. “Dejstvo je, da nekateri prejemajo bonitete že 60 let po teh dogodkih na račun davkoplačevalcev,” je poudaril. Zato, je nadaljeval, jih pozivajo, naj razmislijo, “ali je spričo dogodkov in odkrivanja resnice o slovenski vojni in povojni zgodovini to še okusno, higiensko in etično”.

“Menimo in pričakujemo, da bi se tem privilegijem morali odpovedati, najprej z vidika korektnosti in na nek način simbolnega priznavanja za to, kar se je dogajalo, in zaradi česar so vsaj na simbolni ravni ti ljudje soodgovorni,” je povedal.

“Se pravi, nasledniki in nosilci t.i. zaslug NOB so morali vedeti, kaj se je dogajalo, pa so 60 let molčali,” je dejal in poudaril, da za to nimajo pravice “biti še naprej plačani iz državnih sredstev”.

V NSi tudi pričakujejo, “da se bo spričo tako grozljive povojne zgodovine nehalo z nerazumnim triumfiranjem ob tragičnih dogodkih, ki so se dogajali med vojno, npr. Dražgoška bitka”. To je po njegovem mnenju nehumano, neokusno in neprimerno.

Kokalj je tudi povedal, da so v NSi napisali pismo vladi, v katerem ugotavljajo, “da v novem predlogu zakona o žrtvah vojnega nasilja drugi odstavek prvega člena priznava status žrtev vsem civilnim osebam, ki so bile izpostavljene nasilnim dejanjem in prisilnim ukrepom drugih oboroženih sil”.

“Vendar pozorno branje uvodne besede tega odstavka razkriva, da razširitev velja samo v primerih, določenih v drugem a členu. To pa so otroci pobitih in pogrešanih vojakov in od doma pregnanih oseb, ni pa navedenih oseb, ki so jih pobili partizani, niti njihovih otrok, žena in drugih sorodnikov,” je še pojasnil.