Odbor Evropskega parlamenta JURI je sprejel dopolnila k poročilu o pravni državi. Pri Sloveniji so izpostavljeni resni pomisleki glede spodkopavanja demokratičnih mehanizmov v Sloveniji, političnih pritiskov na delo Policije in posegov v neodvisnost ključnih institucij.
Odbor Evropskega parlamenta za pravne zadeve (JURI) je sprejel amandmaje k priporočilom Evropskega parlamenta na poročilo Evropske komisije o stanju pravne države za leto 2024, ki ocenjuje vladavino prava v vseh državah članicah EU. Sprejeti amandmaji temeljijo na ugotovitvah evropskega poslanca Adriana Vázqueza Lázare, ki je februarja obiskal Slovenijo in opravil pogovore s predstavniki različnih institucij in organizacij.
Poročilo o vladavini prava v preteklih letih ni odražalo realnega stanja v Sloveniji. Golobova vlada grobo posega v neodvisnost institucij (policija, tožilstvo), pojavljajo se zlorabe represivnih organov, z različnimi manevri se onemogoča delo opozicije.
O tem mora biti… https://t.co/S733vBIaAw
— Matej Tonin (@MatejTonin) March 19, 2025
V dopolnilih so izpostavljeni resni pomisleki glede spodkopavanja demokratičnih mehanizmov v Sloveniji, političnih pritiskov na delo Policije in posegov v neodvisnost ključnih institucij.
Evropski poslanec Matej Tonin, ki je gostil Vázqueza Lázaro, je s sprejemom dopolnil zadovoljen: “Poročilo o vladavini prava v minulih letih ni odražalo realnega stanja v Sloveniji. Golobova vlada grobo posega v neodvisnost institucij, kot sta Policija in tožilstvo, pojavljajo se zlorabe represivnih organov, z različnimi manevri pa se onemogoča delo opozicije.”
Tonin poudarja, da morata biti Evropski parlament in Evropska komisija seznanjena s tovrstnimi kršitvami demokratičnih standardov, ugotovitve pa morajo biti verodostojno predstavljene v končnih priporočilih Evropskega parlamenta Evropski komisiji o stanju pravne države.
O dokončnem sprejetju amandmajev bo odločal odbor EP za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (LIBE), končno različico dokumenta s priporočili Evropski komisiji pa bo Evropski parlament obravnaval na junijski plenarni seji.
Tudi vi podpirate prizadevanja za realno sliko o stanju pravne države v Sloveniji? Pridružite se nam TUKAJ.