NSi: Zagotavljanje zdravja ne more biti stvar prostega trga!

DELI:
03.12.2008, NSi

V izjavi, ki smo jo v Novi Sloveniji zapisali pred tednom dni, smo jasno izpostavili pričakovanje, da se bo nova vlada razbremenila ideoloških predpostavk in bo posebej pozorna do malega človeka. Po prvem tednu vladanja kaže, da bi se naša pričakovanja lahko uresničila. Predsednik vlade Borut Pahor je s svojo prisotnostjo na prireditvi Slovenske Karitas »Klic dobrote« v Celju pokazal čut za solidarnost in dialog pri reševanju stisk malega človeka. Vsekakor ena lastovka še ne prinese pomladi, vendar začetek je dober.

PREDSEDNIK RS JE PO VESTI DOLŽAN OPOZORITI NA DVOM

Nekakšno zadrego pa je bilo v tem tednu zaznati v odnosu med predsednikom vlade in predsednikom države. V točki soglasij k predlaganim kandidatom se je zataknilo pri dosedanjem zunanjem ministru. Jasno je, da predsednik države, kljub protokolarni vlogi, s svojim podpisom pred državljani prevzema tudi politično soodgovornost za delovanje veleposlaništev. Če ima predsednik države utemeljen dvom v izbiro posameznih kandidatov, je po vesti dolžan na to opozoriti. Kompromis, h kateremu je po že znanem scenariju pripomogel Pahor sam, je omogočil, da je volk sit in koza cela. Ne glede na različne ocene dela ministra Rupla, pa je vlada očitno ocenila, da si na zunanjepolitičnem področju ne more privoščiti notranje konfliktne situacije. Kako bo ta rešitev v praksi delovala, pa je v tem trenutku težko napovedati, saj take kombinacije pri vodenju zunanje politike še nismo doživeli.

ZAGOTAVLJANJE ZDRAVJA NE MORE BITI STVAR PROSTEGA TRGA

Nova Slovenija je že v preteklem mandatu opozarjala, da v slovenskem zdravstvu obstajajo velike rezerve na eni strani in hkrati precejšnje stiske na drugi strani. Ukrepanje s strani zdravniške stroke je vse bolj v primežu financ ZZZS. Na žalost prihaja tudi do tako tragičnih posledic, kot smo jim bili priča ta teden v Mariboru, saj je v zdravstvenih krogih marsikaj drugače kot predvidevajo pravne podlage. Splošni zdravniki imajo prepoved pisanja nekaterih nujnih napotnic, četudi gre diagnosticiranje in obravnavo zelo mladih pacientov. Nekateri specialisti svoje delo opravljajo z najmanjšimi stroški za ustanovo tako, da ne predpišejo potrebnih preiskav za postavitev diagnoze. Po postavitvi diagnoze pa se lahko zgodi, da paciente napotijo na slabo terapijo v okviru javnega zdravstva, zraven pa še priporočijo telefonsko številko dobre terapije v zasebnih vrstah. Marsikdo si slednjega ne more privoščiti. Bolniške postelje v nekaterih primerih postajajo tržno blago za uravnoteženje financ zdravstvene ustanove in ne več javno dobro, do katerega je upravičen vsakdo. Razlike v kvaliteti dela med posamezniki v zdravstvu, so ogromne. Sistema za nagrajevanje ali sankcioniranje pa praktično ni. Vse bolj prihaja do izraza človeškost ali vzgojenost zdravstvenega osebja.

V Novi Sloveniji zato novo vlado pozivamo, da ponovno pregleda delovanje zdravstvenega sistema in ugotovi kako se uporablja denar iz zdravstvene blagajne. Zagotavljanje zdravja ne more biti stvar prostega trga. V Novi Sloveniji si želimo, da bi nova vlada posebno pozornost posvetila odnosu do pacienta in njegovih svojcev ter podpirali dobre prakse, ki ponekod v Sloveniji že živijo.

Anton Kokalj
podpredsednik NSi