Zadnja medijska razkritja upravičeno vzbujajo skrb, da so tuji delavci prepuščeni na milost in nemilost izkoriščevalskih kadrovskih agencij. Ljudje živijo v človeka nevrednih razmerah, ravnanje z njimi meji na novodobno suženjstvo. Vsekakor gre za nekaj, kar je daleč od dostojnega in zakonitega posredovanja in obravnavanja delavcev.
Tako je poslanec Nove Slovenije Aleksander Reberšek začel novinarsko konferenco, na kateri je predstavil zahtevo NSi za nujno sejo odbora za delo zaradi neurejenih razmer na področju agencijskega dela. Sejo NSi zahteva po medijskih razkritjih o nedostojnih bivanjskih razmerah za filipinske delavce.
Pri nas je 150 tisoč delovno aktivnih tujcev. Od leta 2021 se je njihovo število povečalo za tretjino. Zaradi velikih potreb po delovni sili je na našem trgu dela vedno več posredniških agencij, ki so v tem prepoznale priložnost za zaslužek na plečih nedolžnih ljudi, trenutno jih ima dovoljenje 128. Glede na sporne prakse je očitno, da so pogoji za pridobitev statusa za ustanovitev zasebnih kadrovskih agencij premili in polni anomalij.
Ključne anomalije, ki bi jih bilo treba odpraviti:
Poleg tega bi bilo treba tudi okrepiti Inšpektorat za delo, da lahko bolje nadzoruje izvajanje že obstoječih pravil (izplačevanje plač, regresa, nadurno delo …).
Predlagamo, da odbor za delo od ministrstva za delo zahteva pripravo zakonskih rešitev, ki bodo preprečile tovrstne prakse. Pričakujemo tudi intenzivne inšpekcijske nadzore, je Reberšek povzel predlagane sklepe.
🗣️@AlexRebersek 👉 Za pridne in poštene ljudi dobimo štempljanje, vedno nove davke in birokracijo, za barabe pa ni ovir.
❗️Pri posredovanju tujih delavcev prek agencij je veliko anomalij. To se odraža tudi v medijskih razkritjih nemogočih razmer, v katerih pri nas živijo… pic.twitter.com/KTrJBCWUjS
— NSi (@NovaSlovenija) March 20, 2025
V takšnih primerih se ni mogoče znebiti občutka, da so v mednarodnem prostoru zakoniti delovni migranti, torej tujci, ki delajo, prispevajo v skupno dobro države gostiteljice in se vključujejo v njeno družbo, mnogo slabše obravnavani kot nezakoniti migranti, je opozoril poslanec in nadaljeval: »V konkretnem primeru ne pogrešamo le ukrepov pristojnih, pač pa tudi aktivacijo nevladnih organizacij. Spomnimo se njihove zavzetosti v primeru blatnih krav. Zdaj se to, spoštovani, dogaja ljudem.«
Z dopuščanjem takšnih praks se vsem kršiteljem sporoča, da lahko izigravajo delovno zakonodajo. »Na oblasti imamo vlado, v kateri sta dve stranki, ki se razglašata za socialni, ena od njiju celo obvladuje ministrstvo za delo, in kaj spremljamo? Krilatice o dostojnem delu, plači, socialni varnosti, v praksi pa vedno nova razkritja o nepravilnostih in odnosu do najranljivejših v naši družbi, od zgodb tujih delavcev do invalidskega podjetja CSS, da ne omenjamo porasta revščine, in to med zaposlenimi,« je povedal Reberšek.
Spomnil je na izkoriščanje indijskih delavcev v podjetju Marinblu. Tri leta po tem zakonca Šuštar mirno delata naprej. Po tej aferi smo dobili štempljanje. Novo birokratsko zahtevo, ki je sama sebi namen in obremenjuje vse, ki spoštujejo pravila, ne prestreže pa kršiteljev in jih sankcionira. »Takšno postopanje je pokazatelj tega, da trenutna vlada nima občutka za resnične težave v tej državi in ne za ljudi,« je bil kritičen Reberšek.
Posredovanje delavcev prek agencij je problem, je ponovil Reberšek in dodal: »V skoraj treh letih ta vlada na tem področju ni naredila nič! Samo Indijce v podjetju MarinBlu so zamenjali Filipinci v Arrivi. Za pridne in poštene dobimo štempljanje, vedno nove davke in birokracijo. Za barabe pa ni ovir.«
Besedilo zahteve za sklic seje je dostopno TUKAJ.
Tudi vi podpirate učinkovitejši nadzor nad kršitelji delovnopravne zakonodaje, ne pa, da se zaradi manjšine kršiteljev birokratske zahteve nalaga vsem? Pridružite se nam TUKAJ.