Objavljamo govor Ljudmile Novak na kongresu NSi.
"V svetu je znana besedna zveza črn 11. september. Za Novo Slovenijo, krščansko ljudsko stranko, je črn 21. september. Tudi mene je po volitvah za trenutek prešinila misel, da ne bom šla na naslednje volitve. Nekateri so nam hiteli pripovedovati, da se še nobeni stranki, ki je izpadla iz parlamenta, ni uspelo vrniti nazaj. Spet drugi obžalujejo naš izpad in se posipajo s pepelom ali po pilatovsko umivajo roke.
Tako smo se znašli na najnižji točki osemletne zgodovine Nove Slovenije, ki smo jo ustanovili z velikim upanjem in zaupanjem, da v naši Sloveniji takšno stranko potrebujemo. Stranko, ki bo zagovarjala vse tiste vrednote, ki so jih naši predniki predajali iz roda v rod in se v svoji vrednosti ne spreminjajo, čeprav vsako obdobje človeške zgodovine prinaša nove izzive in zahteva svoje odgovore.
Ko smo se dan po volitvah zbrali člani IO in se seznanili z odstopom predsednika, smo se vprašali, kako naprej. Ali se kot stranka predamo, pospravimo pisarne in mize ter naš politični kapital, naše dobre in zavzete člane, funkcionarje, kandidate, mlade in seniorje prepustimo politični tržnici. Postavili smo si tudi vprašanje, ali se kot politična stranka priključimo kakšni drugi stranki.
Odgovor nas vseh je bil enoznačen: Želimo naprej po samostojni poti, zato bomo naredili vse, da se znova vrnemo, močnejši, enotni in odločni.
In prav ta trdna volja in pripravljenost, da vsak izmed nas želi delati za ponovni zagon in vzpon, je tudi meni dala moči, da sem kljub odstopu z mesta podpredsednice privolila v vodenje stranke do kongresa in da sem celo kandidatka za predsednico.
Vsak izmed nas si je po volitvah postavil ogromno vprašanj, vsak je imel tudi svoje odgovore, ki jih je stokrat in več predebatiral s prijatelji, strankarskimi kolegi in znanci. Kako je mogoče, da izpade iz parlamenta stranka, ki izhaja iz slovenske tradicije in je kot vladna stranka veliko naredila za dobrobit državljanov na vseh področjih, ki so ji bila zaupana? Kako je mogoče, da glas naših poslancev, ki so bili med najbolj delavnimi, ni bil slišan in nagrajen? Kako je mogoče, da so volivci nagradili tiste, ki so obljubljali nemogoče?
Ne glede na to, ali vsi enako vidimo razloge za poraz ali so med nami razlike, volilnega rezultata in njegovih posledic ni mogoče spremeniti. Zato je smiselno, da naš pogled usmerimo v prihodnost stranke, Slovenije in Evrope in se vprašamo, kakšna je naša vloga in naloga v tem času, ko bomo delovali kot zunajparlamentarna stranka oziroma kot evropska parlamentarna stranka z dvema poslancema v Državnem zboru.
Način našega delovanja bomo morali spremeniti, se bolje organizirati in si delo razdeliti. Zato je pomembno, da stranka čim prej dobi novo vodstvo, ki bo prevzelo vajeti v svoje roke, postavilo novo tajništvo in reorganiziralo delo stranke.
Nekateri trdijo, da je kongres prekmalu, večina pa se zaveda, da je v današnjem času potrebno reagirati hitro in učinkovito. Če pogledamo primera dveh sestrskih strank iz družine evropskih krščansko demokratskih strank, vidimo, da je res tako. Tako je v primeru bavarske Krščansko-socialne unije (CSU), ki je na volitvah teden dni za nami doživela velik padec, kar pa še vedno pomeni 42 % glasov, vodstvo stranke takoj odstopilo, ker je to evropska politična praksa. V enem mesecu so sklicali kongres in že imajo novo vodstvo. Podobno bo tudi avstrijska ljudska stranka približno v istem času kot mi postavila novo vodstvo.
Junija 2009 bodo evropske volitve, ki bodo naša naslednja velika priložnost. Na prvih volitvah v Evropski parlament je bila Nova Slovenija s prejetimi več kot 23,5 odstotka glasov velika zmagovalka. Naslednje leto želimo ta uspeh ponoviti ali se mu vsaj čim bolj približati. Naš cilj pa mora biti celo izboljšanje rezultata.
Pričakovanja so velika, rezultati preteklega dela so vidni, pripravljenosti za delo ne manjka. Prepričana sem, da se bomo vsi, po svojih najboljših močeh, potrudili za uspeh. Tu računam na duh prostovoljstva, ki je v preteklosti že tako pogosto pokazal, kako močno vsi čutimo s stranko.
Po izpadu Nove Slovenije, krščansko ljudske stranke, iz Državnega zbora je v slovenskem političnem prostoru nastala velika vrzel, ki je za narod z močno versko tradicijo in živimi tradicionalnimi vrednotami prav nerazumljiva. Če pogledamo ankete javnega mnenje, vidimo, da Slovencem, ali vsaj velikemu delu državljanov, veliko pomenijo tradicija, družina, poštenost, delavnost, pravičnost, solidarnost, vzgoja. To so vrednote, ki jih želijo živeti in ohraniti tudi mnogi izmed tistih, ki se sicer ne razglašajo za verne, so pa ljudje s trdnimi moralnimi temelji in splošnimi demokratičnimi vrednotami.
Medtem ko večino vlad v razkristjanjeni Evropi ali bolje Evropi brez vrednot vodijo desne stranke, v tradicionalno krščanski Sloveniji stranka, ki je svoje delo zastavila na krščanskih vrednotah, izpade iz parlamenta. Zaradi izginjanja ali propadanja vrednot v družbi so državljani v nekaterih evropskih državah namenili svoj glas prav desnim strankam, da z uveljavljanjem ustreznih etičnih načel v politiki zajezijo pot družbe v vrednostni propad.
Postavljamo si vprašanje, ali v slovenski politiki ne potrebujemo več stranke s krščanskim predznakom. Sodeč po odzivih javnosti po volitvah, so mnogi začutili praznino, morda tudi slabo vest ob izpadu Nove Slovenije. Če je njihovo obžalovanje iskreno, potem se v prihodnosti ob dobrem delu stranke lahko nadejamo večje podpore.
Sama sem prepričana, da vsi ti mislijo resno in iskreno. Rezultate pa bomo videli že pri volitvah v Evropski parlament junija naslednje leto.
Kot krščanska ljudska stranka si moramo jasno odgovoriti na vprašanje, kaj je bistvo takšne krščansko ljudske stranke ali krščanske demokracije in kakšno je njeno razmerje do Cerkve. Politična stranka s takšno karakteristiko ni del Cerkve in njene hierarhije in tudi ne more odločati o tem, kaj se dogaja v Cerkvi. Zato tudi ne more biti kriva za tisto, kar se očita cerkvenim oblastem. In obratno.
Člani stranke smo kot posamezniki lahko del Cerkve, čeprav tudi to ni nujno. Pri tem s Cerkvijo seveda mislim Katoliško cerkev. V Sloveniji živijo tudi pripadniki drugih krščanskih Cerkva oz. veroizpovedi in drugih verskih prepričanj, ki tudi verujejo v Boga in ki tudi spoštujejo enake etične vrednote, vključno s spoštovanjem človekovega življenja od spočetja do naravne smrti. Zato sem prepričana, da je v Sloveniji veliko ljudi, ki niso verni na tradicionalen način ali celo sploh niso verni, pa vendar cenijo in živijo to, kar želimo kot politična stranka podpirati tudi mi.
Pri tem bi jim morali biti mi kot stranka in zlasti kot posamezniki, zgled tudi v življenju in ne samo v političnih izjavah.
Prava krščanska ljudska stranka si zato pri delovanju prizadeva za spoštovanje človekovega dostojanstva od spočetja do naravne smrti. Zavzema se za podporo družini, za ohranjanje narodne identitete, kulturne in naravne dediščine, za solidarnost in pravičnost do vseh, za ustvarjanje boljših pogojev za delo in življenje vseh državljanov.
V zgodovini človeštva, narodov in držav poznamo vzpone in padce, rast in krize. Tako smo sedaj nekaj let živeli v obdobju nenehne gospodarske rasti in v blagostanju, ki se ga nismo prav zavedali, ker smo želeli imeti vedno več in živeti še bolje kot do sedaj. Pri tem vemo, da to blagostanje ni enakomerno razdeljeno po državi in med prebivalci Slovenije, še manj med prebivalci različnih delov sveta. Med najpomembnejša občečloveška načela sodi ljubezen do sočloveka in iz nje izhajajoča solidarnost.
Zato se moramo v našem političnem prizadevanju zavzemati prav za pravično delitev sadov dela. Nedopustno je, da nastajajo tako velike razlike v razvoju med regijami in neverjetne razlike med izplačili zaposlenim, ko si menedžerji izplačujejo nenormalne plače in si med seboj delijo dobičke.
Kje je tu moralna odgovornost in občutek za solidarnost do sočloveka?
Zavzemati se moramo za vlaganja v razvoj in razbremenitev gospodarstva, da bo bolj konkurenčno. Hkrati pa je treba opozarjati na pohlepnost tistih, ki nezasluženo bogatijo na račun drugih ali celo na račun davkoplačevalskega denarja.
Narava, ki je vsakemu rodu dana v začasno upravljanje in začasno prebivališče, je ogrožena in uničena zaradi našega brezvestnega ravnanja. Zato je prav, da si tudi na tem področju prizadevamo za uveljavitev načela trajnostnega razvoja, ki zagotavlja ustrezno skladnost med gospodarskim razvojem in varovanjem okolja. Slovenija postaja ena sama vas, obdana z gozdovi, kjer so nekoč bila rodovitna polja. Kmečko delo je iz roda v rod premalo spoštovano, kot da človek živi od delnic na kitajskem trgu.
Svetovna kriza napoveduje tudi povečanje lakote. Za vsako državo je pomembna čim boljša samooskrba s hrano. V Sloveniji so bolj cenjeni trgovci kot pridelovalci hrane, saj pretežni del cene kmetijskih proizvodov določa in pobere trgovina. Ker ne znamo ceniti kmečkega dela, se nam lahko zgodi, da bo lepa Slovenija še bolj poraščena z gozdovi, ki bodo obdajali prazne hiše in gospodarska poslopja nekoč mogočnih kmetij.
Delo kmetov je treba ovrednotiti bolj pravično in pošteno.
Ko govorimo o prihodnosti Slovenije, se ne moremo izogniti vprašanju demografije. Trend rojstev se je sicer v času naše vlade obrnil navzgor, kar nam je v ponos in daje novo upanje, da bomo Slovenci kot narod preživeli. Verjamem, da se je to zgodilo tudi zaradi Nove Slovenije, ki je preko svojih ministrov in ministric podprla družine.
Družina je za nas največja vrednota.
Urejena in ljubeča družina je ideal in cilj naših političnih prizadevanj.
Družina ima odločilen vpliv na duševno in telesno blagostanje vsakega posameznika. Novo vlado bomo opozarjali in spominjali na to, da je potrebno za obstoj slovenskega naroda podpirati mlade družine in jih finančno spodbujati.
Samo z več rojstvi in mlado delovno silo bomo lahko zagotavljali tudi brezskrbno starost upokojencev ob uživanju zasluženih pokojnin.
Skrb za družino si morata mož in žena deliti. V današnjem času ni dopustno in ni več možno, da bi skrb za družino nalagali le ženskam. Danes ženske nismo več pripravljene pustiti svoje službe in se odreči karieri zgolj zato, ker Slovenci potrebujemo več otrok. Čas naših babic, ki so rodile tudi po deset otrok in več, materinstvo pa čutile kot svoje največje poslanstvo, je minil.
Sama sem prepričana, da je materinstvo in očetovstvo nekaj najlepšega v življenju.
Toda ženske želimo biti neodvisne. Z vedno boljšo izobrazbo se nam odpirajo nove možnosti za napredovanje na poklicnem področju. Marsikateri ženski so otroci tudi ovira, če pri skrbi zanje ne čutijo podpore in sodelovanja moža.
Časa ne moremo zavrteti nazaj. Iskati pa moramo možnosti in načine, kako združevati kariero in družinsko življenje.
Spodbujati moramo delodajalce za pridobitev certifikata za družini prijazno podjetje. Prepričana sem, da so zadovoljni zaposleni najboljši delavci in spoštovane matere najhvaležnejša delovna sila.
Izkušnje najbolj razvitih držav kažejo, da ženske v politiki pomembno prispevamo k bolj humani družbi.
Tudi v politiki je nujna enakovredna zastopanost žensk.
Nova Slovenija, se zavzema za čim bolj kakovostno predšolsko vzgojo, ki bi morala postati brezplačna. Že v zgodnjem otroštvu se postavljajo temelji za dobro izobrazbo, ki omogoča tudi boljši socialni status, učinkovitejše delo, s tem pa tudi hitrejši razvoj družbe.
Pri izobraževanju pa ni pomembno zgolj znanje, pač pa v enaki meri dobra vzgoja, podkrepljena z zgledom dobrih vzgojiteljev in učiteljev.
V času hitrih sprememb so potrebni tudi hitri odzivi in kvalitetno znanje v vseh obdobjih življenja. Vseživljenjsko izobraževanje je nujno potrebno, da bomo lahko dohajali ekspresni vlak novosti v globaliziranem svetu in uspešno reševali krize. Le-te se pojavljajo enkrat kot finančna globalna kriza, ki je trenutno eden od največjih problemov sveta in tudi Slovenije, drugič v obliki ptičje gripe, tretjič v obliki virusa hiv in aidsa ali drugih nevarnosti. Prav v trenutni finančni krizi pa ugotavljamo, kako dobro je, da je Slovenija članica Evropske unije in evroobmočja. Skupni ukrepi in enotno reševanje krize so prednosti, ki dajejo EU večjo moč, da se laže spopada s svetovnimi izzivi.
Nova Slovenija se bo z vsemi temi vprašanji sedaj soočala na drugačen način kot prej, ko je bila vladna in parlamentarna stranka. Spremljali, komentirali in dajali bomo predloge za prihodnje politične usmeritve in odločitve v Sloveniji.
Razveseljivo je, da za funkcije v stranki kandidira veliko število ljudi, ki so pripravljeni delati tudi v tem prehodnem obdobju.
Ne bomo utihnili! Iskali bomo načine in sredstva za ponovno vrnitev med največje in najboljše stranke.
Ker danes razrešujemo dosedanje organe stranke in volimo nove, se zahvaljujem vsem dosedanjim članom Sveta stranke s predsednikom Jožetom Horvatom in podpredsednico Alenko Šverc, podpredsednikom stranke, članom Izvršilnega odbora in Nadzornega odbora s predsednico Marijo Šterbenc ter častnega razsodišča. Hvala za opravljeno delo tudi glavni tajnici, sodelavcem na tajništvu in v poslanski skupini.
Danes je tudi priložnost, da se zahvalimo ministrom, državnim sekretarjem in poslancem za opravljeno delo v tem mandatu. Prepričana sem, da ste delali po svojih najboljših močeh za dobrobit vseh državljanov in v duhu vrednot Nove Slovenije. Vaše delo je bilo nenehno na očeh in udaru javnosti. Le-ta je včasih bolj včasih manj kritična, toda le redko hvaležna ali celo navdušena nad dosežki. Zahvaljujem se vam, da ste opravljali te funkcije v imenu Nove Slovenije in tudi v imenu vseh nas
Kakšno je moje videnje prihodnosti Nove Slovenije, krščanske ljudske stranke, in kakšna je pri tem vloga predsednika?
Politična stranka je projekt skupine ljudi s podobnimi vrednotami, političnimi stališči in cilji, ki jih želi uveljaviti s prehodom na oblast ali s konstruktivnim delovanjem v opoziciji. Stranka je kot športna ekipa ali simfonični orkester, ki pod vodstvom dirigenta izvaja bolj ali manj ubrano glasbo. Vsak izmed članov orkestra mora veliko vaditi. Dirigent pa mora voditi orkester z dobrim posluhom za glasbo in za vsako skupino inštrumentov ter za izbiranje najboljših skladb in solistov. Zavzetost, navdušenost in strokovnost dirigenta bodo glasbenike potegnili za seboj. Dirigent pa bo zaradi tega še z večjo energijo vodil svoj orkester. Na koncu koncerta pride plačilo, aplavz, za katerega so zaslužni vsi.
Nova Slovenija mora postati ubran, živahen in uspešen politični orkester. Njen dirigent ali dirigentka pa poln zaupanja v svoje člane in skupno delo.
Ponovila bom svojo misel z začetka: »Mrzla peč še nikogar ni ogrela, ugasnjena svetilka še ni nikomur pokazala poti.«
Nova Slovenija bo uspešna, če bomo vsi, ali vsaj velika večina, pripravljeni delati za skupno dobro.
Rekli boste, da ste že tudi do sedaj delali. In jaz vam verjamem.
Vprašanje pa je, ali smo delali na pravi način in z dovolj veliko gorečnostjo.
Če smo tudi sami dvomili v to, kar smo delali, in nismo izžarevali veselja in ponosa nad lastno stranko, kako naj potem pritegnemo in navdušimo naše volivce in simpatizerje.
Sedaj ni čas za to, da bi ponovno začeli obujati spomine na vsa opozorila, ki smo jih tako ali drugače že prej izrekli.
Sedaj je čas, da nas s preteklostjo povezujejo samo lepi spomini, zaradi katerih želimo vztrajati, in nauki, ki smo se jih naučili iz naših napak.
Zdaj je čas za združitev moči, za delo in prenovo stranke od zgoraj navzdol. Biti moramo stranka vključevanja vseh možnih potencialov. K sodelovanju moramo povabiti vse tiste, ki želijo s svojim znanjem in dobro voljo v njej delovati na pozitiven način.
Danes bomo dobili novo vodstvo, ki bo zagrabilo za delo z novo odločnostjo. Imamo veliko kandidatov za vse organe, ki jih bomo volili. Razveseljivo je, da je toliko ljudi pripravljenih delati, čeprav jim zato ne moremo ponuditi nobenih finančnih nadomestil ali drugih ugodnosti.
To nas bo tudi očistilo.
Ostali bomo tisti, ki vemo, da po letih suhih krav zagotovo pridejo spet leta debelih, če si bomo to dovolj želeli in za to tudi delali.
Mi si ne želimo zgolj vrnitve v Parlament, mi želimo znova postati ena najboljših in najmočnejših strank na desnici. Samo tako bomo lahko znova sestavili desno vlado.
Kdo pravi, da to ni mogoče? Mi pravimo, da je mogoče. Odločili smo se, da bomo delali še bolje kot prej. Odločili smo se, da gremo skupaj odločno naprej, ker se hočemo kot politična stranka v družbi zavzemati za naše vrednote in vrednote naših prednikov.
Če peščica Slovencev v času močne Jugoslavije ne bi verjela, da je mogoče doseči slovensko samostojnost, je danes ne bi imeli.
Če mi verjamemo, da smo v Sloveniji potrebni kot politična opcija, bomo za uresničitev naših ciljev napeli vse sile in se odpovedali vsemu, kar nas pri tem ovira.
Izboljšati moramo medsebojne odnose.
Povezati vodstvo in regionalne ter občinske odbore. Okrepiti stik s terenom ter vzpostaviti notranji in zunanji dialog. Tudi občinski in regionalni odbori so že ali pa bodo morali pregledati svoje delo in uspešnost ter sprejeti določene ukrepe, če so potrebne izboljšave. Potrebno bo ustanoviti občinske odbore tam, kjer jih še nimamo. Ne verjamem, da ni v vsaki občini pet ali deset ljudi, ki bi poprijeli za delo, če bi bili k temu ustrezno povabljeni. Moramo jih najti in prositi, kajti še vedno velja, da lepa beseda lepo mesto najde, v kar sem se že neštetokrat prepričala.
Podpredsedniki si morajo deliti področja dela in odgovornosti. Prav tako člani IO, ki bodo kot ministri v senci zadolženi za posamezne resorje. Spremljali bodo zakonodajo na posameznem področju s pomočjo strokovnih sodelavcev, se nanjo odzivali, jo komentirali ali predlagali novosti.
Spremljali bomo delo vlade, jo podpirali pri pozitivnih odločitvah in jo opozarjali na pomanjkljivosti in napake.
Vzpostaviti moramo dialog s civilno družbo, še posebej s tistimi organiziranimi skupinami, ki se zavzemajo za iste vrednote kot mi.
Ko sem se srečevala z občinskimi odbori in člani Nove Slovenije, je bilo pri večini izraženo prepričanje, da smo premalo poudarjali našo krščansko izhodišče. Res je, da je to naša glavna karakteristika, s katero se večina od nas najbolj identificira. Včasih pa je za nas ta beseda tudi pogubna in bi jo nekateri radi izbrisali iz imena.
Prepričana sem, da je v Sloveniji potrebna stranka, ki želi izhajati in delovati prav na osnovi vrednot, ki so značilne za krščansko demokracijo v Evropi.
Na tej osnovni predpostavki moramo kot člani stranke sprejemati tudi politične odločitve na vseh nivojih.
Poudarjam pa, da za našo prepoznavnost ni dovolj, da imamo v imenu besedo krščanska, pač pa se mora to poznati v naših odločitvah, predvsem pa v našem življenju.
Pogoj za članstvo ni svetniški sij. Če pa ga kdo že ima, pa naj pove, kako ga je dosegel. Zavedati se moramo, da smo s tem imenom še bolj izpostavljeni. Od nas se zahteva in pričakuje več kot od drugih strank, ki imajo druge predpostavke in druge volivce. Zagotovo nam ni v čast, če smo prepirljivi, arogantni in samozadostni.
Vsak pri sebi se mora vprašati, zaradi česa je v njegovem odboru tako slabo vzdušje. Kjer pa je dobro, gredo člani radi na sestanek in so vedno pripravljeni na akcijo.
Ranjena žival grize, je sovražna in napadalna. Ko se ji zacelijo rane, znova postane prijazna in zadovoljna. Mi smo bili po teh volitvah ranjeni. Močno so nas ranili in ranili smo drug drugega.
Sklenili smo, da se pozdravimo.
Pravijo, da je zdravilna že dobra volja in smeh, prijateljska beseda in topla roka. Motivacija. Če bomo ob prenovi stranke, trdem in zastonjskem delu uspeli izboljšati tudi naše medsebojne odnose, bomo lahko zakurili tudi ogenj v peči in prižgali svetilko, da nas bodo videli in šli z nami tudi drugi ljudje.
Za Novo Slovenijo 21. september ni konec, pač pa nov začetek, ker poznamo rešitve.
Imamo sposobne ljudi. Želimo delati. Vemo, da z vsako krizo pride tudi očiščenje. Analize kažejo, da je realna možnost naše stranke okrog 15 odstotkov glasov.
Ali ste za to, da jih v naslednjih letih presežemo?
Nova Slovenija, krščansko ljudska stranka, je Sloveniji potrebna, zato ne zapravljajmo časa z malenkostmi. Na tem kongresu znova prižgimo naše svetilke in vzemimo na pot tudi olje, da nam ogenj ne poide. Ko pridemo domov, bomo morali ob žaru tega ognja delati med našimi člani in volivci.
Zakurjena peč in prižgana svetilka širita svojo toploto in sij. Ustvarjata domačnost in jasen pogled, zato privabljata ljudi. Imejmo to v mislih, ko gremo na novo pot. Enotno.Odločno. Naprej!"
Ljudmila Novak, predsednica NSi