NEODZIVNA UPRAVA ZA VARNO HRANO – TVEGANJE ZA NAŠE ZDRAVJE

DELI:
6. 2. 2025, NSi

»Govorila bom o varnosti oziroma bolj o nevarnosti, ki jo povzročajo uradniki, ki ne opravljajo svojega posla tako, kot bi morali, so pa za to plačani,« je v uvodu novinarske konference spregovorila poslanka in podpredsednica Nove Slovenije Vida Čadonič Špelič. Omenila je kritike aktivnosti policije po mafijski likvidaciji v Ljubljani ter neodzivnost Uprave za varno hrano ob tveganjih.

Policija ne skrbi za našo varnost
Čadonič Špelič je bila kritična do direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada Darka Muženiča, ki je zanikal očitke, da so bili domnevni sostorilci mafijske likvidacije v Ljubljani v Bosni in Hercegovini izpuščeni zaradi slabega dela slovenskih organov. »Ljudje, ki so bili zaprti za določen čas, so že na prostosti. Gre za nevarne ljudi. To se pravi, da očitno naša policija in kriminalisti seveda zaradi slabega vodenja, ne skrbijo za našo varnost. In to je vredno obsodbe,« je bila jasna poslanka.

Neodzivnost Uprave za varno hrano
Čadonič Špelič je bila v nadaljevanju kritična do Uprave za varno hrano. Spomnila je na vrsto afer, pri kateri Uprava po oceni poslanke ni ustrezno ravnala. Med drugim je omenila nedovoljene kemikalije v slivah in breskvah, zadnji tak primer pa je ponarejen med čebelarja iz Bele krajine.

Spomnila je, da je Uprava že avgusta lani vedela, da je nekaj narobe, nedovoljene kemikalije pa našla oktobra. Ves ta čas je čebelar med prodajal po vrtcih, šolah, tudi nam v državni zbor. Čebelar je trdil, da je odpravil nepravilnosti in da je med varen. Enako je pritrdila direktorica Uprave za varno hrano. Šele čez pol leta pa ukrepala, češ da ni zagotovljene sledljivosti. »Po domače to pomeni, da nihče ne ve, kje proizvaja med, ki ga on proizvaja ali ga kupuje, pod kakšnimi pogoji ga proizvaja, s kakšnimi zdravili zdravi čebele. Vemo samo, da uporablja kemikalije, ki jih notri ne bi smelo biti. In oni čakajo pol leta, da čebelarju končno prepovedo mešetarjenje z našim zdravjem,« je bila zgrožena Čadonič Špelič in dodala: »Zdi se mi popolnoma neodgovorno in še zdaj niso stopili pred javnost in povedali, kje je ta med, katere kemikalije je vseboval, zakaj ga niso prej prepovedali uporabljati, koliko ga je bilo zaužitega na trgu, koliko so ga zaužili otroci? Čakamo na njihovo dobro voljo.« Poslanka je odločno nastopila proti takšnemu načinu dela uradnikov.

Kemikalije v hrani, bolezen živali … Uprava pa nič
O zadevah, o katerih bi nas morala obveščati Uprava za varno hrano, nas obveščajo mediji, je bila kritična poslanka: »Tako, kot smo izvedeli za sporni med, smo tudi za pojav bolezni modrega jezika v Sloveniji. Bolezen res ni nevarna za ljudi, je pa zelo nevarna za domače živali, za parkljarje in lahko povzroča zelo veliko gospodarsko škodo. Zdaj se bolezen pojavi, jo diagnosticirajo še v januarju. Nikogar nič ne obvestijo, čeprav bi morali skladno s predpisi tisti trenutek obvestiti rejce, sklicati državno središče za nadzor bolezni in predvsem omejiti gibanje iz dvorišča, kjer je bila bolezen diagnosticirana.«

Poslanka se sprašuje o vzrokih za takšno početje Uprave: »Je vzrok neznanje? Je vzrok lenoba ali pa celo koga ščitijo, da je v tem parih dnevih lahko še trgoval z živaljo, ker v nasprotnem primeru ne bi smel. Prepričana pa sem, da takšna Uprava ne ščiti slovenskega potrošnika in ne ščiti tudi slovenskega kmeta.«

Ob koncu je Čadonič Špelič Upravo pozvala, naj začne delati v skladu z zakonodajo in s svojim poslanstvom.

Tudi vi menite, da so takšna ravnanja nadzornih institucij nesprejemljiva? Potem razmišljamo podobno, pridružite se nam TUKAJ.