Obrambni minister Aleš Hojs je danes po seji vlade sporočil, da Slovenija ostaja v Afganistanu do konca operacije mednarodnih sil Isaf, ki se bo končala konec leta 2014, pri čemer se bo kontingent, ki bo tja napoten oktobra letos, zmanjšal za deset pripadnikov. Aleš Hojs je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil, da se bo postopno zmanjševanje kontingenta nadaljevalo skladno z odločitvami zveze Nato tako v letu 2013 kot v letu 2014. Naloge kontingenta in lokacija ostajata nespremenjena.
V Natovi operaciji v Afganistanu trenutno sodeluje 89 pripadnikov Slovenske vojske, v naslednji rotaciji pa jih bo v skladu z današnjo odločitvijo vlade do 80, v kar bodo všteti tudi civilni strokovnjaki. Kot je dejal Aleš Hojs, bodo afganistanske varnostne sile nadzor nad pokrajino Herat, kjer deluje slovenski kontingent, predvidoma prevzele konec letošnjega leta.
Vlada je odločitev o nadaljnjem sodelovanju Slovenije v Afganistanu sprejela na podlagi analize, ki ugotavlja, da je nadaljnje sodelovanje strateški interes Slovenije z vidika mednarodnih povezav in zunanjepolitičnih interesov, da bi morebiten umik drastično prispeval k poslabšanju ugleda Slovenije in da so mednarodne sile tam zaradi želje oz. zahteve lokalnih prebivalcev, je še pojasnil Aleš Hojs.
O vlogi Slovenije v Afganistanu bosta prihodnji torek na skupni seji razpravljala odbora DZ za zunanjo politiko in obrambo.
Povzeto po STA