Lojze Peterle: Yes we can!

DELI:
26.03.2009, NSi
Evropski poslanec Lojze Peterle je na zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu v razpravi o stanju čez-atlantskih odnosov dejal, da se je od Nove transatlantske agende leta 1995 marsikaj spremenilo, zato potrebujemo nov sporazum o partnerstvu.

Spomnil je, da je za nami že dvajset let od padca Berlinskega zidu, ki mu je sledila zgodovinska širitev Evropske unije. Dejal je, da bi bilo koristno, da bi skupaj naredili bilanco po zlomu komunizma in obravnavali globalno stanje sveta z večjo občutljivostjo do medsebojne odvisnosti globalnih igralcev. Poglobljeno partnerstvo z ZDA moramo razvijati v kontekstu novih izzivov in novih spoznanj.

Lojze Peterle je poudaril, da ne gre samo za finančno in gospodarsko krizo, ampak tudi za krizo globalnega vodenja. Menil je, da moramo napredovati hkrati na več frontah. Ne moremo biti uspešni z reformo mednarodnega finančnega sistema, če ne bo napredka v Doha-procesu, če ne bomo uspešnejši pri delu za mir in odpravljanju revščine.

"Če govorimo o učinkovitem mulitlateralizmu, potem ga je treba razvijati tako, da bomo vsi zmagali. Yes we can!" je dejal Lojze Peterle in nadaljeval, da se zavzema "za redne politične konzultacije med obema partnerjema in še posebej za okrepitev parlamentarne dimenzije sodelovanja z ustanovitvijo Transatlantske skupščine." V poročilu ga še posebej veseli poudarek na odpravi omejitev za investiranje in transatlantske finančne storitve.

Ob koncu je pozdravil tudi voljo, ki jo izraža poročilo glede tesnejšega sodelovanja na področju vesoljskih programov, še posebej med Evropsko vesoljsko agencijo in NASA. "To ne pomeni, da želim postati astronavt, bolj me zanimajo nove tehnologije," je še dejal Lojze Peterle.
 

Prilagamo govor v celoti:

"Nova transatlantska agenda je bila nova leta 1995. V teh letih se je marsikaj spremenilo, zato potrebujemo nov sporazum o partnerstvu.

Za nami je dvajset let po padcu Berlinskega zidu, ki mu je sledila zgodovinska širitev Evropske zveze. V tem času smo doživeli tragičen razmah terorizma in nove grožnje regionalnemu miru, zavedli smo se spreminjanja podnebja, soočeni smo bili z energetsko, finančno in gospodarsko krizo. Koristno bi bilo, da bi skupaj naredili bilanco po zlomu komunizma in obravnavali globalno stanje sveta z večjo občutljivostjo do medsebojne odvisnosti globalnih igralcev. Poglobljeno partnerstvo z ZDA je treba razvijati v kontekstu novih izzivov in novih spoznanj.

Ne gre samo za finančno in gospodarsko krizo, gre tudi za krizo globalnega vodenja. Napredovati je treba hkrati na več frontah. Ne moremo biti uspešni z reformo mednarodnega finančnega sistema, če ne bo napredka v Doha-procesu, če ne bomo uspešnejši pri delu za mir in odpravljanju revščine.

Če govorimo o učinkovitem mulitlateralizmu, potem ga je treba razvijati tako, da bomo vsi zmagali. "Yes we can!"

V tem duhu se zavzemam za redne politične konzultacije med obema partnerjema in še posebej za okrepitev parlamentarne dimenzije sodelovanja z ustanovitvijo Transatlantske skupščine. V poročilu me še posebej veseli poudarek na odpravi omejitev za investiranje in transatlantske finančne storitve.

Ob koncu pozdravljam tudi voljo, ki jo izraža poročilo glede tesnejšega sodelovanja na področju vesoljskih programov, še posebej med Evropsko vesoljsko agencijo in NASA. To ne pomeni, da želim postati astronavt, bolj me zanimajo nove tehnologije."