Lojze Peterle se je v celoti strinjal s podpredsednikom češke vlade Alexandrom Vondro, da pri tem potrebujemo konstruktiven in dinamičen pristop. V tem smislu se Peterletu zdi zelo pomembno, da je po dosedanjih neuspešnih dvostranskih poskusih Evropska komisija z iniciativo za mediacijo ponudila možnost novega in kredibilnega poskusa dokončne rešitve mejnega problema med Slovenijo in Hrvaško in v tem kontekstu hiter napredek pristopnih pogajanj Hrvaške. Izrazil je veselje, da sta obe državi pobudo sprejeli in da so se začeli pogovori na visoki ravni.
Lojze Peterle se je prav tako strinjal s poročevalcem Swobodo, da je pri tem treba upoštevati tudi načelo pravičnosti, ki je del mednarodnega prava. Popolnoma se je strinjal tudi s komisarjem Rehnom, da je primerno izhodišče za ureditev mejnega spora Listina OZN in da je pobuda Komisije v duhu te listine.
"Čas je, da začne delovati zelena miza, brez retorike in pritiskov, ki bi prizadevali dostojanstvo ene ali druge udeležene strani, ali njen status v pristopnem procesu. Potrebujemo pozitivno atmosfero," je dejal Lojze Peterle in nadaljeval, da "obstaja samo ena dobra rešitev: to je tista, za katero se bosta ob mediaciji tretjega, se pravi Evropske komisije, sporazumeli Slovenija in Hrvaška."
Na koncu je Lojze Peterle še izrazil upanje, da smo s to pobudo veliko bližje trojni zmagi: zmagi Hrvaške, Slovenije in EU. "Ne more zmagati samo eden, ali eno stališče, zmagamo lahko samo s skupnimi cilji in s skupno voljo," je še dejal Lojze Peterle.