Lojze Peterle je spomnil na pred mesecem dni sprejeto "Poročilo o napredku Hrvaške 2008", kjer je Evropski parlament sprejel pozicijo Evropske komisije, ki pravi, da mora biti mejni spor med državama rešen v okviru pristopnega procesa Hrvaške v EU. Prav tako ga je spomnil na javno izraženo mnenje komisarja Rehna, da je to evropski in ne več le bilateralni problem. Omenil je tudi porocevalca Hannesa Swobodo, ki je dejal, da ne gre samo za pravno, pač pa tudi politično zadevo.
Lojze Peterle je odločno zavrnil govor Wolskega o "egoistični Sloveniji" ter dejal, da lahko našteje veliko egoističnih potez Hrvaške, kot je bila naprimer njihova enostranska razglasitev ekološko-ribolovne cone, ki je postala nato tudi evropski problem.
Lojze Peterle je tudi zapisal, da lobiranje in obtoževanje Slovenije Hrvaški ne more prinesti dobrih rezultatov. "Ne potrebujemo pritiska, pač pa k rezultatom usmerjen dialog," je dejal Lojze Peterle. Prav tako je izrazil razumevanje, da čas prihajajočih lokalnih volitev na Hrvaškem ni najboljši okvir za dialog, vendar pa tudi meni, da "koncept risanja sovražnika" ni pravi način reševanja problemov. Lojze Peterle je še zapisal, da je Hrvaška za odgovor komisarju Rehnu potrebovala tri tedne, vmes pa diskvalificirala možnega mediatorja, nobelovega nagrajenca Marttija Ahtisaarija.
Lojze Peterle se je na včerajšnji seji predsedstva Evropske ljudske stranke (ELS) pred kongresom zavzel za tako politiko ELS, ki bi ustvarjala pozitivno ozračje za rešitev sporov med Slovenijo in Hrvaško ter za napredek Hrvaške v Evropsko zvezo.