Lojze Peterle pisal Evropski komisiji glede olajšanja viznega režima za države Zahodnega Balkana

DELI:
19.02.2009, NSi
Evropski poslanec Lojze Peterle je danes na Evropsko komisijo naslovil pisno vprašanje glede možnosti olajšanja viznega režima za države Zahodnega Balkana. Lojze Peterle je v pismu pozdravil izjavo komisarja Rehna, kjer upa, da bo mogoče vizume za Srbijo odpraviti morda že letos. "Ta informacija je dobrodošla in prinaša upanje tudi drugim državam Zahodnega Balkana. Menim namreč, da je pospešena vključitev držav Zahodnega Balkana v integracijski proces EU vitalnega pomena za stabilnost regije," piše Lojze Peterle.  

V nadaljevanju je pozdravil dejstvo, da je letos januarja stopil v veljavo Sporazum o vizumskih olajšavah in vračanju oseb med Evropskimi skupnostmi in Makedonijo.  Prav tako je pozdravil začetek dialoga o vizni liberalizaciji, ki ga je z Makedonijo začela Evropska komisija, kakor tudi ugotovitev Komisije, da je bil dosežen lep napredek pri izpolnjevanju obveznosti na poti liberalizacije viznega režima, še posebej pri uvedbi biometričnih potnih listov.

Pri tem je Lojze Peterle opozoril, da se tudi Evropski parlament pripravlja na sprejem Predloga resolucije o poročilu o napredku Nekdanje jugoslovanske republike Makedonije za leto 2008, kjer Evropski parlament med drugim tudi pozdravlja dejstvo, da novo izdani potni listi izpolnjujejo merila, ki se uporabljajo v EU in da je izdajanje vizumov za obiske v državah članicah EU postalo manj omejevalno; Lojze Peterle opozarja, da poročilo vsebuje tudi poziv, naj se Makedoniji čim prej dodatno izboljša dostop do držav članic EU in obenem odpravi vizumska obveznost;

Lojze Peterle zato Komisijo sprašuje, če ta predvideva ali morda že izvaja tudi kakšne dodatne pospešene aktivnosti v svojem prizadevanju za čimprejšnjo odpravo vizumov za države Zahodnega Balkana in še posebej za Makedonijo. Poleg tega Lojze Peterle sprašuje ali Komisija nudi kakršnekoli dodatne programe državam Zahodnega Balkana, s katerimi bi jih dodatno usposobila in motivirala za napredek na področju razvoja zmogljivosti za uskladitev zakonodaje z evropskim pravnim redom. Na koncu pa Lojze Peterle sprašuje še, kdaj Komisija predvideva, da bi EU lahko odpravila vize za države Zahodnega Balkana, posebej za Makedonijo.