Ljudmila Novak: Z izobraževanjem proti brezposelnosti

DELI:
10.02.2009, NSi
Kot so sporočili z Zavoda RS za zaposlovanje, je bilo januarja 2009 v primerjavi s februarjem 2008 11,6 % več brezposelnih oseb, zelo pa se povečuje zlasti število brezposelnih zaradi stečajev in zaradi trajno presežnih delavcev. Ob tem se zaposlitvene možnosti zmanjšujejo. Najbolj so na udaru prav najslabše izobraženi delavci.

Ob tem je evropska poslanka in predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak prepričana, "da je edina dolgoročna rešitev za vprašanje brezposelnosti vlaganje v izobraževanje, ki mora biti čim bolj dostopno vsem slojem prebivalstva. Zato mora politika štipendiranja upoštevati nove razmere na trgu dela in spodbujati k izobraževanju za poklice, ki jih bomo v prihodnosti še bolj potrebovali."

Ljudmila Novak tudi meni, da je "srednjeročna rešitev brezposelnosti čim hitrejša prekvalifikacija brezposelnih za poklice, ki jih primanjkuje. Delovna mesta niso več nekaj stalnega in gotovega, zato so potrebna nova znanja in prilagajanje novim razmeram." Kot navaja Zavod RS za zaposlovanje, bo v prihodnje kljub gospodarski krizi primanjkovalo delavcev za poklice s področja strojništva, elektrotehnike, računalništva in informatike, gradbeništva, gostinstva, varovanja oseb in premoženja, računovodstva in zdravstva.

Evropske raziskave kažejo, da je največ brezposelnih med tistimi, ki so predčasno opustili šolanje ali imajo nizko stopnjo izobrazbe. Evropska poslanka Ljudmila Novak opozarja tudi na sredstva, ki jih namenja Evropska unija za prekvalificiranje brezposelnih. Ob tem pravi, da "vseživljenjsko izobraževanje ni le moderna fraza in lepa želja, pač pa postaja vse bolj potreba današnjega časa. Podatki tudi kažejo, da se za vseživljenjsko izobraževanje težje odločajo nizko kvalificirani delavci ali tisti brez poklicne izobrazbe, zato je potrebno motivirali te osebe za nadaljnje izobraževanje."

Življenjska in delovna doba se zvišujeta, zato se tudi doba učenja nenehno zvišuje. Za nova znanja ni nikoli prepozno. Ljudmila Novak še dodaja, "da je čas iskanja nove zaposlitve potrebno čim bolj izkoristiti za nabiranje novih znanj. Vsaka kriza se enkrat konča. Tudi ta se bo, vprašanje pa je, če jo bomo znali izkoristiti tako, da bomo po njej bolje pripravljeni na nove potrebe in izzive."