Evropska poslanka in predsednica NSi Ljudmila Novak se je ob napovedi ministrice Katarine Kresal, da bi bilo potrebno spremeniti družinski zakonik, ne pa popravljati obstoječega zakona o istospolni partnerski zvezi, odzvala na novinarski konferenci, ki je bila 8. maja. Na njej je Ljudmila Novak povedala, da je problematika istospolnih zvez dobro urejena v obstoječi zakonodaji in da trenutni čas gospodarske krize terja odločnejša prizadevanja vlade na drugih področjih. Novakova je izpostavila soočenje z brezposelnostjo, demografskimi problemi, problemi pokojnin in težavami v zdravstvu. Na novinarski konferenci je tudi poudarila, da v Novi Sloveniji spoštujemo osebe s homoseksualnimi nagnjenji, vendar odločno nasprotujemo izenačevanju zakonske zveze med moškim in žensko z zvezo istospolnih partnerjev. Izenačitev obeh zvez bi istospolnim partnerjem dajala tudi podlago za posvojitve otrok, kar bi imelo škodljive posledice za otroke.
Na stališče evropske poslanke Ljudmile Novak se je z javnim pismom odzval aktivist istospolno usmerjenih Mitja Blažič, ki je bil prepričan, da je stališče Novakove diskriminatorno. Blažičevo pismo pa so nemudoma zlorabili v Stranki mladih Slovenije, ki so v smislu zbujanja predvolilne pozornosti evropsko poslanko Ljudmilo Novak pozvali k odstopu z mesta evropske poslanke. »Zdi se, kot da Stranka mladih Slovenije ob vsakih volitvah išče novo tržno nišo,« je prepričana Novakova ter dodala, »tudi sama imam demokratično pravico do izražanja svojih stališč in do svobode govora, ki pa nikakor ni bil sovražen.«
Ljudmila Novak, ki se je danes na Gori Oljki udeležila srečanja družin v počastitev dneva družine, je še dejala: »Zavzemanje za klasično družino, ki jo predstavlja zveza med moškim in žensko, ne more biti ksenofobno dejanje ali kratenje človekovih pravic. Spoštujem osebne odločitve homoseksualcev, ne podpiram pa njihovih prizadevanj za izenačitev nečesa, kar zaradi naravnih zakonov ni mogoče izenačiti. Mati narava je človeka ustvarila kot moškega in žensko, ki sta potrebna za spočetje novega življenja in za zagotavljanje potomstva. Odmik od tega dejstva je odmik od naravnih zakonov,« je prepričana Novakova.
»Zato v Novi Sloveniji za dobrobit otrok in njihovih pravic do naravnega življenja, nasprotujemo izenačitvi klasične zakonske zveze z zvezo istospolnih partnerjev,« je še dejala Ljudmila Novak in zaključila z besedami: »Slovenska vlada in slovenska družba si morata skupno prizadevati za boljše možnosti v podporo družini, da si bodo mladi lahko ustvarili družino in dom ter se odločali za večje število rojstev, kar bi pripomoglo k izboljšanju zaskrbljujočega demografskega stanja v Sloveniji.«