Ljudmila Novak se je kot prva dotaknila možnosti, ki so se z vstopom v Evropsko unijo ponudile na področju šolstva in izobraževanja. Po njenih besedah je EU na omenjenem področju naredila velik korak naprej.
Mladina EU se lahko za določen čas šola v različnih državah članicah, pri tem pa ima Evropski parlament pomembno vlogo, saj se je zavzel, da bi več sredstev preko programa vseživljenjskega izobraževanja namenili mladim, je dejala. Prepričana je, da imajo mladi v EU pri učenju jezikov, pridobivanju novih izkušenj in novega znanja v različnih državah nove možnosti.
O prihodnosti EU je spregovoril Lojze Peterle, ki je menil, da se evropskih gospodarskih vezi ne da pretrgati. V času krize se je pokazalo, da je Evropa veliko bolj povezana, kakor je pred tem delovalo na prvi pogled, sedaj pa je izredna priložnost, da Evropa stopi skupaj in naredi več. Dotaknil se je tudi vprašanja regij in poudaril, da bi morala Dolenjska skupaj z Belo krajino delovati kot ena izmed njih, ne glede na to, ali se v Ljubljani za regije odločijo ali ne. Po njegovi sodbi bo do regionalizacije Slovenije prišlo, denar iz evropskih skladov pa bo Slovenija lahko uporabljala tudi, če do nje prav hitro ne bo prišlo.