V določenem življenjskem obdobju je prav, da se ženska bolj posveti družini in svojim otrokom, je prepričana Ljudmila Novak, vendar pride kmalu tudi čas, ko otroci nekoliko odrastejo in takrat se mora vloga matere in žene v družini razbremeniti in tudi spremeniti. Takrat je čas, da družina redefinira mesto vsakega člana v njej, kar ženskam omogoča, da se posledično lahko bolj udejstvujejo v družbenem življenju. Ljudmili Novak se zdi pomembno, da država zagotovi sistem, ko se ženskam ne zaprejo vrata v poklicnem življenju v času, ko se ženske posvetijo materinski vlogi.
Ljudmila Novak je prepričana, da so vrata ženskam hkrati tudi marsikje bolj odprta kot moškim, potrebno si je samo upati. Gre predvsem za udejstvovanje v lokalnem in kulturnem področju in seveda tudi v visoki politiki. Vsaka ženska mora poskusi čim bolj uspešno krmariti med kariero in družino, za kar seveda potrebuje podporo moža in celotne družine, je prepričana Novakova.
Albanske ženske je v razpravi najbolj zanimalo, kakšen je slovenski volilni sistem in kakšne so možnosti žensk, da so uvrščene na izvoljiva mesta. Ljudmila Novak je pojasnila, da je v Sloveniji v veljavi proporcionalni volilni sistem, ki vključuje tudi t.i. »ženske kvote«, ki pa nikakor niso zagotovilo za izvolitev žensk. Izvoljivost žensk je tako v Sloveniji še vedno največkrat v rokah političnih strank je pojasnila Ljudmila Novak.