Z zakonom Nove Slovenije, ki razumno in preprosto ureja obdavčitev kriptovalut, želimo preprečiti novo vladno davčno neumnost, je bil jasen poslanec in podpredsednik NSi Jernej Vrtovec v uvodu novinarske konference. Na njej je predstavil zakon NSi glede kripta kot razumen odgovor na vladne načrte, ki kažejo nerazumevanje trga kriptosredstev.
Serijsko vladno obdavčevanje državljanov in gospodarstva
»Po normirancih, kmetih, zdravnikih, lastniki hiš in stanovanj … so sedaj na vrsti torej tudi kriptaši,« je Vrtovec ponazoril serijsko obdavčevanje, ki ga izvaja Golobova vlada. Kriptovalute želi obdavčiti po 25-odstotni stopnji. Njen zakon sicer v parlament še ni vložen. »Mi želimo zaščititi varčevalce v kriptovalutah. Po nekaterih analizah je tak varčevalec vsak peti državljan,« je dejal Vrtovec in nadaljeval: »Dajmo torej enkrat nekaj narediti enostavno, da bo šlo v korist ljudem, da bo spodbujalo investiranje in da bomo imeli vsi več, torej vlagatelj in nenazadnje tudi država.« Mladi v kriptosredstvih varčujejo za nepremičnine, avto, pokojnino, in država mora to spodbujati, je prepričan poslanec.
Rešitve NSi
NSi predlaga obdavčitev kriptovalut v višini 5 % posamezne transakcije, ko so torej kriptosredstva unovčena, izplačana. Unovčenje do 10 tisoč evrov kritpovalut bi ostalo neobdavčeno. Cilj zakonskega predloga je administrativno preprosto in razumljivo obdavčenje. »Verjamemo, da je to spodbuda, da bomo privabili v Slovenijo tudi vlagatelje iz tujine oziroma da bodo ti vlagatelji v kriptovalutah lastniki, ustanovitelji podjetij v Sloveniji ostali,« je ob tem dejal Vrtovec in poudaril, da je ta zakon dobra popotnica za to, da Slovenija še naprej ostaja za kriptovlaganja prijazna država.
Podpora predlogu NSi
Navedbe Vrtovca je podkrepil davčni strokovnjak Ivan Simič. »Mislim, da sta pristop in stopnja prava, saj je nemogoče spremljati vse transakcije, ki se dogajajo, preden se prelijejo na transakcijski račun. Teh transakcij je namreč lahko tudi deset tisoč ali več. Zato je tudi davčnih nadzorov zelo malo,« je dejal Simič. Pričakuje, da bo tak predlog zanimiv in celo mamljiv za vlagatelje v kriptosredstva.
Besedilo zakona o debirokratizaciji obdavčitve unovčenja kriptosredstev je dostopno TUKAJ.
Se strinjate s tem, da je treba zagotoviti spodbudnejšo davčno politiko tudi za kriptovlagatelje? Pridružite se nam TUKAJ.