Poslanec NSi Jožef Horvat je v vprašanju predsedniku vlade uvodoma dejal, da je vlada za obljubljeno davčno reformo vedno govorila, da naj bi razbremenila delo, a se po njegovih besedah dogaja ravno nasprotno. Poslanec je spomnil, da je predsednik vlade marca lani napovedal zmanjšanje obremenitev na plače in povečanje obremenitev na premoženje, vendar pa te obljube ostajajo neuresničene.
Napad na normirance
Horvat je ostro kritiziral vladni predlog sprememb Zakona o dohodnini, ki je bil sprejet brez socialnega dialoga. Po njegovem mnenju predlogi škodujejo malim podjetnikom, zlasti normirancem, ki predstavljajo poenostavljen in učinkovit sistem za visoko kvalificirane samostojne podjetnike. Vlada je že drugič v tem mandatu, kot pravi Horvat, “napadla ta delujoč sistem”, s spremembami, ki bodo prizadele približno 15 tisoč podjetnikov.
Horvat je izpostavil, da bodo spremembe po napovedih vlade povečale obseg pobranega davka za 12 milijonov evrov, kar predstavlja komaj 0,86 % letošnjih prihodkov davčnega proračuna. Pri tem se sprašuje o racionalnosti vladnih odločitev, saj takšne spremembe otežujejo poslovanje podjetij v času napovedanega ohlajanja svetovnega gospodarstva.
Za predsednika vlade so 𝑛𝑜𝑟𝑚𝑖𝑟𝑎𝑛𝑐𝑖 v “𝐩𝐫𝐢𝐯𝐢𝐥𝐞𝐠𝐢𝐫𝐚𝐧𝐞𝐦 𝐩𝐨𝐥𝐨𝐳̌𝐚𝐣𝐮”! 🙊Zato jih vlada z davčnimi spremembami napada.@jozefhorvat o ideološkem boju, ki ga vlada vzpostavlja v za gospodarstvo izjemno občutljivem času. #sejaDZ pic.twitter.com/UpKVzsthrE
— NSi (@NovaSlovenija) October 1, 2024
Kje so rezultati vladnih ukrepov?
Poslanec NSi je opozoril tudi na zaskrbljujoče padanje konkurenčnosti Slovenije in predstavil številke, ki kažejo, da normiranci plačajo znatno več davka kot običajni samostojni podjetniki. Kljub temu vlada nadaljuje s politikami, ki po njegovih besedah povečujejo davčne in administrativne obremenitve podjetnikov.
Horvat je tudi poudaril, da vladnim predlogom nasprotujejo vsa gospodarska in obrtna združenja, kar po njegovem mnenju kaže, da normiranci niso privilegirani, kot jih želi prikazati vlada. “Ali res potrebujemo teh 12 milijonov evrov?” je vprašal Horvat in izrazil dvom o dejanskem izplenu teh sprememb, saj podjetniki že iščejo načine za davčno optimizacijo.
Dodatne obremenitve brez rezultatov
Ob koncu je Horvat spomnil, da so državljani in podjetja v času te vlade dobili 7,5 milijard evrov dodatnih obremenitev do leta 2028, a ob tem niso prejeli boljše javne storitve. »Kje so rezultati?« je vprašal in opozoril na dolge čakalne vrste v zdravstvu ter slabše poslovno okolje.
Dolga vrsta čakajočih na zdravnika je simbol neučinkovitosti vlade ob težavah v zdravstvu.
💰Ni boljših storitev za državljane in podjetja, le dodatne obremenitve. In ni jih še konec! @jozefhorvat pic.twitter.com/SMvi068SFP— NSi (@NovaSlovenija) October 1, 2024