Peterle si želi, da bi tudi poročilo o napredku Hrvaške 2008 temeljilo le na verodostojnih osnovah, takih, ki pod plaščem pogajanj ne prejudicirajo rešitev bilateralnih vprašanj.
Peterle je poročilo sicer podprl, ker meni, da je bil s kompromisnimi predlogi dosežen napredek v primerjavi z začetnim besedilom poročila. Hkrati pa obžaluje, kot je povedal v današnji intervenciji med glasovanjem, da se v kompromisnem predlogu 1 poziva hrvaško vlado naj ojača svoja prizadevanja da bi "odgovorila na nekatera najbolj občutljiva vprašanja povezana s pristopnim procesom." Meni namreč, da bi morala hrvaška vlada aktivno iskati rešitve na vsa nerešena vprašanja povezana s pristopnim procesom, kot so bile to dolžne storiti doslej vse države kandidatke. Lojze Petere je zato glasoval proti tem kompromisnemu amandmaju.
Peterle je danes glasoval tudi proti amandmaju številka 64, ker meni, da ni zadeva Evropskega parlamenta, da se natančno opredeljuje o vključevanju tretje strani pri reševanju mejnih vprašanj.