Danes se Evropa sooča z resno plinsko krizo, kakršne še ni bilo. V zadnjem obdobju je bilo veliko govora o medsebojni soodvisnosti EU in Ruske federacije. Evropa potrebuje energijo plina, Rusija pa milijardne prihodke iz tega naslova.
Plinska kriza je pokazala, da ruski Gazprom ni več dobavitelj, na katerega se Evropa lahko zanese. Gazprom je namreč za nekaj odstotkov neplačanega plina s strani Ukrajine ustavil dobavo celotni Evropski uniji in državam Balkana in to celo brez obljubljenega predhodnega obveščanja. Gazprom tako ni ogrozil samo gospodarstva, ki je že tako zaradi finančno-gospodarske krize v težavah, ampak celo do zdravje ljudi v nekaterih balkanskih državah.
V Novi Sloveniji v teh občutljivih razmerah spodbujamo Vlado Republike Slovenije, da aktivno sodeluje v evropskih prizadevanjih za rešitev krize nato pa v nadaljevanju ovrednoti rusko neobčutljivosti za evropske porabnike plina.
Zaradi vsega omenjenega pozdravljamo simbolno odločitev predsednika vlade, da se s predsednikom Gazproma gospodom Millerjem ne bo srečal. Slovenski vladi prav tako predlagamo, da z Gazpromom zaustavi pogajanja glede gradnje plinovoda Južni tok, dokler ne bo zopet zagotovljena normalna dobava plina preko Ukrajine in pojasnjene vse okoliščine, razlogi in posledice prekinitve dobave.