Izjava predsednice NSi ob svetovnem dnevu bolnikov

DELI:
11.02.2009, NSi

Ob svetovnem dnevu bolnikov in invalidov je evropska poslanka in predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak podala naslednjo izjavo:
Živimo v času, ko naš način življenja ne prizanaša zdravju. V Sloveniji je že več kot 50.000 ljudi, ki so prišli tako ali drugače v stik z rakom. Hiter življenjski slog, pehanje za materialnimi dobrinami, skrb za službo, neurejena prehrana in podobno, nam ne dovolijo razmišljati o zdravju, dokler ni prepozno. Takrat se zgodba obrne in zdravje postane naša edina misel. Zato imejmo pred očmi tudi varovanje našega zdravja in z zdravim življenjskim slogom poskrbimo za to, da bomo čim dlje odporni na bolezni našega časa.

Ob svetovnem dnevu bolnikov in invalidov se želimo v Novi Sloveniji zahvaliti zdravnikom, medicinskim sestram, socialnim delavcem, aktivistom v invalidskih organizacijah in vsem ostalim, ki kakorkoli prispevajo k temu, da je kvaliteta življenja bolnih čim boljša. Hkrati pa želimo opozoriti vse tiste, ki želijo krčiti pravice pri bolniških nadomestilih, da ima država na voljo pred tem številne druge možnosti za varčevalne ukrepe, ki manj ogrožajo zdravstveno varnost ljudi. Katere so te druge možnosti smo pred kratkim že povedali in jih želimo našteti še enkrat:
•    gospodarnejše in bolj pregledno vodenje investicij,
•    »prečiščenje« državnega proračuna (iz leta v leto se v proračunu pojavljajo nekatere »začasne« postavke, ki nato stalno ostajajo v proračunu),
•    zmanjšanje nadstandarda na področju delovanja javne uprave, javnih agencij, zavodov in drugih ustanov v državni lasti (zlasti zmanjšanje materialnih stroškov, zmanjšanje najemnin, …),
•    pokojninska blagajna naj se uporablja za izplačevanje pokojnin na podlagi preteklega dela, ne pa za izplačevanje privilegijev izpred več kot 60 let.

Ob tem želimo v Novi Sloveniji dodati, da pomembno vlogo v odnosu do bolnih in invalidov odigrava tudi Evropska unija. V Evropski uniji preko programa HELIOS, katerega cilj je udejanjanje enakih možnosti za invalide v družbenem okolju, pospeševati njihovo integracijo v družbi ter spodbuditi sodelovanje med invalidskimi organizacijami in državo. V Evropski uniji je namreč stopnja brezposelnosti med invalidi še zmeraj tudi do dvakrat višja kot pri neinvalidih, predvsem zaradi težjega vključevanja v družbeno okolje. Slovenski Urad za invalide in bolnike v programu HELIOS že sodeluje in skuša invalidom omogočiti lažje vključevanje v družbo – večjo samostojnost pri transportu, dostopu do zgradb, javnih storitev itn.

Vsi zdravi smo poklicani k solidarnosti. Bodimo pozorni do bolnih, ki so v stiski in potrebujejo našo pomoč. V mislih imam tudi vse, ki imajo v svojih družinah neozdravljivo bolne. Naj jim ne zmanjka potrpežljivosti in naj bodo s pomočjo in skrbjo za bolne zgled prihodnjim rodovom. Nikoli ne vemo, kdaj bomo sami potrebovali pomoč drugih ali bomo od nje celo odvisni.