Golobov zdravstveni eksperiment je obsojen na propad. V sveti vojni proti zdravnikom bo čez ramo tokrat vrgel paciente. To se že dogaja, ker je pacientov v čakalnih vrstah vedno več. Noben vladni poskus razmer ni izboljšal, namesto tega vsak nov predlog samo še podaljšuje čakalne dobe in pospešuje odhode zdravnikov iz javnega zdravstva.
Zdravstvo na robu razpada
Poslanka Iva Dimic je na novinarski konferenci orisala katastrofalne razmere v zdravstvu. Pojasnila je, da je poslanska skupina Nove Slovenije zato ponovno vložila predlog sprememb Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. “Razmere v slovenskem zdravstvu so kljub vsem intervencijam ministrstva na robu vrelišča. Če bo tudi tokrat vladna koalicija zakon NSi zavrnila, v naslednjih mesecih lahko pričakujemo razpad slovenskega javnega zdravstva,” je opozorila Iva Dimic.
Čakajočih na zdravstvene storitve vse več
V nadaljevanju je navedla visoke številke čakajočih na zdravstvene storitve. Septembra 2024 je število vseh čakajočih 305.452, od teh jih nad dopustno čakalno dobo čakalo 156.753. V enem letu je število čakajočih nad dopustno čakalno dobo zraslo za kar 13 %. Število je raslo mnogo hitreje od števila vseh čakajočih. “Če ministrica za zdravje ne bi administrativno »popravila« dolžine dopustnih čakalnih dob, bi bilo število čakajočih nad dopustno dobo pri stopnji nujnosti ‘zelo hitro’ še višje! S 1. avgustom 2024 se je namreč dopustna čakalna doba za napotnico ‘zelo hitro’ administrativno podaljšala s 14 na 30 dni,” je ponazorila Dimic.
“Z našim zakonom za skrajševanje čakalnih vrst predlagamo, da lahko vsi tisti, ki čakajo na pregled ali poseg nad dopustno čakalno dobo, zdravstveno storitev opravijo pri katerem koli izvajalcu. Zdravstveno storitev pa ZZZS plača neposredno izvajalcu zdravstvene dejavnosti v višini cene storitve, kot je določena v javni zdravstveni mreži,” je ključen doprinos zakona, ki ga je vložil NSi, pojasnila poslanka.
Nujna kratkoročna rešitev za slovensko zdravstvo je uporaba vseh prostih kapacitet! Drugače čakalnih vrst ne bomo skrajšali.
❌Golobov zdravstveni eksperiment je obsojen na propad. V sveti vojni proti zdravnikom bo čez ramo tokrat vrgel paciente.
✅Tako @IvaDimic1 ob ponovni vložitvi predloga sprememb Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Pacient mora biti prvi!
❌Tudi današnja… pic.twitter.com/kbwncmC69P
— NSi (@NovaSlovenija) September 17, 2024
Dovolj je ideološkega boja
Ustaviti je treba demoniziranje zdravnikov in končati lov na čarovnice oziroma ‘dvoživke’, je bila jasna Dimic. Vlada s svojimi predlogi dobesedno preganja zdravnike iz javnega zdravstvenega sistema. Javna skrivnost pa je tudi to, da se novi zakon v zvezi z ‘normiranci’ sprejema tudi zato, da se še dodatno omeji zdravnike.
Namesto tega bi se morali med kratkoročnimi ukrepi lotiti izboljšanja učinkovitosti slovenskega zdravstva, zlasti pa bi morali izboljšati njegovo upravljanje. Upravljanje zdravstvenih zavodov bi morali spremeniti tako, da se ti upravljajo po načelih gospodarskih družb, da direktor dobi več pristojnosti za dejansko upravljanje zavoda, nagrajevanje zaposlenih, razporejanje dela, vendar nepridobitno.
“Ko misliš, da ne more biti hujše, pa na Trg republike pride še ‘kolesariat’ s podporo Mihe Kordiša in predlaga dobesedno podržavljanje zdravstva. Dopoldanska novinarska konferenca ‘kolesariata’ pa kaže, da pri njihovih predlogih v ospredju ni pacient, ampak samo ideologija. Gre za nadaljevanje boja proti zdravnikom,” je opozorila Dimic. V ureditvi zdravstva, kot jo predlagajo, je lahko zdravnik samo tisti, ki sledi ideologiji skrajne levice.
Razmere v zdravstvu, kot so zdravniška stavka, ki še vedno traja, zamude pri gradnji onkologije v Mariboru, izgube javnih zdravstvenih zavodov, npr. UKC Maribor, pomanjkanje primarnih zdravnikov … kažejo, da rešitve vlade ne delujejo.
“Čas je za spremembo koncepta: pacienta moramo postaviti na prvo mesto. Denar mora slediti pacientu. Prvi korak k temu je sprejem našega zakona,” je sklenila poslanka Iva Dimic.