EVROPSKI ZAJTRK O NUJNIH POLITIČNIH SPREMEMBAH V EVROPSKI UNIJI

DELI:
19.10.2024, NSi

Na dogodku Evropski zajtrk je evropski poslanec in predsednik Nove Slovenije Matej Tonin gostil poslanska kolega Svena Simona, člana nemških krščanskih demokratov, in Pétra Magyara, vodjo madžarske opozicije iz stranke Tisza. Sodelujoči kolegi iz politične skupine Evropske ljudske stranke so razpravljali o prihodnosti Evropske unije, prihajajočih političnih spremembah in ključnih preizkušnjah, pred katerimi se je znašla Evropska unija.

Prihodnost Evropske unije in oblikovanje nove Evropske komisije
Razprava se je začela s pričakovanji glede nove Evropske komisije, ki bo po besedah govorcev prinesla vidne spremembe. “V novi Komisiji bo 14 članov iz Evropske ljudske stranke, kar bo vodilo v nujno spremembo politik Unije,” je poudaril poslanec Matej Tonin. Poslanski kolegi iz Evropske ljudske stranke so poudarili tudi pomen reform na področju migracij. Pri tem so se navezali na dokument predsednice Komisije Ursule von der Leyen, ki se je v 10 točkah zavzela za bolj realističen pristop k migracijam.

Energetska neodvisnost Evropske unije
Ob vprašanju energetske neodvisnosti Unije je poslanec Matej Tonin izpostavil ranljivost EU pri oskrbi z viri, posebej z ruskimi, kar je razkrila vojna v Ukrajini. “Ne smemo ene odvisnosti zamenjati z drugo,” je opozoril. Tonin je spomnil na bližajoči se posvetovalni referendum glede nadaljnje rabe jedrske energije in poudaril, da gre za odločitev o energetski strategiji in ne o ekonomiki naložbe.

Magyar je kritiziral energetsko politiko EU in Madžarske: “Odvisnost od ruske energije je pri nas na Madžarskem najvišja v EU, kar je tudi razlog za visoke cene energije.” Opozoril je na potrebo po bolj uravnoteženi energetski mešanici, ki vključuje obnovljive vire, jedrsko energijo in fosilna goriva.

Poslanec Sven Simon je poudaril, da napake Nemčije, ki je ustavila svoje jedrske elektrarne, povzročajo enormne stroške za gospodarstvo: “Cene energije so v Nemčiji trikrat višje kot v Franciji in petkrat višje kot v ZDA.” Zavzel se je za tesnejši skupni energetski trg in pametno politiko zmanjševanja tveganj, ne pa drastičnega razdruževanja s Kitajsko.

Migracijski izzivi
Simon je poudaril, da so ključ do rešitve dogovori s tretjimi državami, saj vračanje migrantov iz EU pogosto ni mogoče: “Dokler Nemčija pošilja signal, da so vsi dobrodošli, bo ta problem vplival na celotno EU.”

Tonin je dodal, da moramo spremeniti sporočilo: “Trenutno pošiljamo signal, da bomo vsakogar sprejeli in poskrbeli zanj, kar ni vzdržno.” Poudaril je, da bi EU morala slediti modelu Avstralije, kjer nezakoniti migranti niso sprejeti.

Magyar je pristop Bruslja do migracij označil za hipokrizijo: “Madžarsko so zelo kritizirali zaradi postavljanja ograje na južni meji, zdaj se je trend obrnil.” Prav tako je opozoril, da brez urejene migracijske politike Schengen ne bo mogel obstati.

Politične spremembe in prihodnost v Nemčiji, na Madžarskem in v Sloveniji
Simon je napovedal spremembe v nemški politiki po naslednjih volitvah, saj aktualna vlada ni sposobna učinkovito reševati problemov: “Friedrich Mertz je prava oseba za vodenje Nemčije.”

Magyar je medtem poudaril nezadovoljstvo z razmerami na Madžarskem. Po njegovih besedah je država pod vlado Viktorja Orbana postala revna in skorumpirana. Ob tem je Magyar zagotovil, da bo na volitvah Madžarska sama premagala Orbana, brez vmešavanja EU.

Matej Tonin je sklenil z mislijo, da Slovenija potrebuje politične spremembe. Po njegovem mnenju so bile pretekle levičarske vlade neuspešne, zdaj pa je čas za krščansko demokracijo in novo smer razvoja države.

Glede prihodnosti Evropske unije pa so se strinjali v sporočilu, da bodo potrebne zahtevne odločitve, reforme in sodelovanje, da bi premagali aktualne izzive ter zagotovili trajnostno in konkurenčno Evropo.