»Ko danes razpravljamo in govorimo o tem, ali bomo dali v tanke ali bomo dali v šole in bolnišnice, se bo vsak normalen človek odločil za bolnišnice in šole,« je v oddaji Tarča med drugim povedal predsednik Nove Slovenije, evropski poslanec in nekdanji obrambni minister Matej Tonin in poudaril, da je cena vojne vedno višja od pravočasne priprave: »Vojna, ki se dogaja na evropskih tleh, zelo veliko stane tudi Slovenijo. Tu so višji energenti, drugačna ekonomija … Cena te vojne je za Slovenijo in svet mnogo višja, kot pa če bi zgradili kredibilno obrambo in odvračanje, torej takšno obrambo, da tvoj nasprotnik verjame, da te ne more premagati in te zato tudi ne napade.« Če ne bomo zdaj poskrbeli za svojo varnost in odvračanje, se bomo v naslednjih 10 letih soočili z novo vojno, ki bo imela tudi strašanske ekonomske stroške za Slovenijo, je dejal in nadaljeval, da je zato prav, da »svojo domačo nalogo naredimo danes in si s tem zagotovimo mir in varnost za prihodnje generacije.«
Ko govorimo o ciljih vlaganj v obrambo, je cilj 2 % BDP veliko premalo, je prepričan Tonin. Kot je dodal, razprave gredo v smer še večjih deležev, od 3 % naprej, Evropski parlament bo morda z resolucijo predlagal celo povečanje deleža na 4 %. »30 let nismo ustrezno vlagali v obrambo. Če bomo začeli vlagati danes, bomo šele v treh, štirih, petih letih prišli do točke, da se bomo lahko verodostojno branili pred potencialnimi ruskimi napadi.« Tonin je spomnil na to, da bo obrambne izdatke držav članic sofinancirala Evropska unija. »150 milijard evrov je na voljo zelo ugodnih posojil, poleg tega se bo pa tudi upoštevalo odpust pri zadolževanju. Poleg tega se bo lahko za obrambne izdatke uporabljalo druga evropska sredstva,« je pojasnil. Ob izpostavljanju mirovništva je povzel rek, da »je diplomacija brez resne vojaške moči tako kot pevec brez ansambla – enostavno ne more doseči tistega, kar bi lahko. Tudi Evropa se bo morala zavedati, da svojih političnih, diplomatskih in mirovniških ciljev ne bo mogla uresničiti, če za tem ne bo stala resna sila.«
Diplomacija je brez vojaške moči kot pevec brez ansambla.@MatejTonin @TarcaRTVSLO pic.twitter.com/l0blppkMWU
— NSi (@NovaSlovenija) March 6, 2025
Da bi vlagali v dvonamensko rabo za obrambo, je primerno, sploh ko gre za infrastrukturo. A brez orožja ne bo šlo, pa tudi brez dovolj številčnega in usposobljenega kadra ne, je dejal Tonin. Tehnologija je sicer danes tudi že avtomatizirana, po drugi strani pa je kadrovsko vrzel vseeno treba zapolniti. »Če ni prostovoljnega interesa za to, potem nekatere evropske države že uvajajo obvezen nabor. V nekih trenutkih je treba narediti vse za obrambo domovine,« je rekel Tonin.
Na vprašanje glede vzpostavitve skupnega orožarskega podjetja je Tonin povedal, da so tovrstna podjetja značilna vsepovsod po Evropi, zlasti ko gre za velika orožarska podjetja in manjša lokalna podjetja v posameznih državah, da se del te industrije prenese v državo, ki določene stvari nabavlja. Morajo pa biti obrambne nabave čim preglednejše.
Se strinjate s tem, da se morata Slovenija in Evropa zganiti na področju varnosti in obrambe? Pridružite se nam TUKAJ.