Otroci se ne šolajo? Ni denarnih transferjev.

Če starši otrokom ne bodo zagotovili obveznega osnovnošolskega izobraževanja, bodo socialne prejemke in otroški dodatek začasno prejemali v materialni obliki.
Te spremembe je predlagala Nova Slovenija, nedavno pa jih je potrdil Državni zbor.

@nova.slovenija Otrok ni v šolo? Nič več transferjev! Sprejeti zakoni NSi 💪 #šola #otroci #transferji #denar #sociala #dz #državnizbor #parlament #politika #nsi #fyp @Aleksander Reberšek

Kaj prinašajo zakonske spremembe?

S spremembami zakonov o socialnih in družinskih prejemkih spodbujamo vključevanje otrok v šolo, hkrati pa vzpostavljamo red na področju izplačevanja transferjev. Treba je opozoriti, da je neupravičena odsotnost otrok iz šole velika težava, posebej v romskih skupnosti, denar pa je namesto otrokom nemalokrat namenjen nakupu alkohola, cigaret in orožja. Da bi preprečili takšne sporne prakse, bodo – če se otroci ne bodo šolali – denarne transferje nadomestile materialne dobrine – hrana, oblačila, obutev.
Sankcije NE veljajo za starše, ki otroke šolajo doma.

Kaj je namen sprememb?

Gre za dobrine, ki so pomembne za dobrobit otroka. Država mora zagotoviti, da gre državna pomoč za potrebe družin in otroka. Nikomur nič ne jemljemo. Želimo pa, da je pri socialnih in družinskih transferjih red, da ta državna pomoč pride v prave roke in da je porabljena za to, za kar je namenjena.

Kaj še pripravljamo?

Pripravili smo še več drugih zakonov, ki so – tako kot že sprejeti – že četrtič v parlamentarnem postopku in ciljajo predvsem na obvladovanje nasilja, omejevanje serijskih prekrškov, zlorab socialnih in družinskih transferjev. Precejšen del teh rešitev se nanaša na urejanje romske problematike.

S spremembo zakona o osnovni šoli bi šolam omogočili dodatne vzgojne ukrepe. Tako bi lahko iz šolskega okolja umaknili nasilnega učenca ter mu zagotovili prilagojeno obravnavo in šolanje. S tem bi preprečili, kar se dogaja zdaj, da je torej cel razred ali pa cela šola ujetnik enega nasilneža.

S spremembo kazenskega zakonika doseči, da za svoja odklonska ravnanja odgovarjajo tudi mladoletniki, če je treba, tudi z mladoletniškim zaporom.

Sprememba zakona o voznikih je potrebna zato, da bi omejili serijske prekrške, ki ogrožajo varnost v prometu. Zato je predlog NSi, da bi lahko vozniški izpit opravljal samo, kdor ima končanih vsaj sedem razredov osnovne šole.

Skladno s spremembo zakona o urejanju trga dela do socialne pomoči ne bi bili več upravičeni brezposelni, ki po šestih mesecih na zavodu za zaposlovanje ne bi sprejeli dela.