NSi sklicala nujno sejo na temo: Kako do boljšega gospodarjenja z državnimi gozdovi?

DELI:
12. 6. 2013, NSi

Ljubljana (12. 6. 2013) – Nova Slovenija je zaradi informacij, da se pri gospodarjenju z državnih gozdovi pojavljajo nepravilnosti in določeni problemi sklicala nujno sejo Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo, prehrano in okolje s točko dnevnega reda »Kako do boljšega gospodarjenja z državnimi gozdovi«. Matej Tonin je v obrazložitvi uvodu dejal, da prihaja predvsem do slabe organizacije javnih služb, ki delujejo na področju gozdarstva v Sloveniji, kjer se pojavlja problem nezadostnega nadzora koncesionarjev in zelo nizkih koncesnin ter nezakonitega poseka lesa.

»Državljani upravičeno pričakujejo, da se to področje ustrezno uredi, politični odločevalci pa smo dolžni to izvesti ter poskrbeti, da se primeri namernega ali malomarnega oškodovanja državnih gozdov, ki so eno največjih bogastev naše države odkrijejo in ustrezno sankcionirajo,« je v uvodu sklic seje utemeljil vodja poslanske skupine NSi. Dejal je, da leta 2016 potečejo sedanje koncesije in se zavzel, da bi morali poskrbeti, da bi prihodnji koncesionarji zagotovili, da se slovenski les predela v Sloveniji. Za ponazoritev situacije v Sloveniji pa je uporabil naslednjo primerjavo: “Slovenija je glede izrabe lesa primerljiva z Nigerijo na področju nafte. Lesa imamo ogromno, ampak od njega nimamo popolnoma nič”.

Čeprav je bila osrednja tema nujne seje iskanje odgovora na vprašanje kako do boljšega gospodarjenja z državnimi gozdovi, pa so zbrani razprave razširili na celotno problematiko gospodarjenja s
slovenskimi gozdovi, ki so večinoma v zasebni lasti. Na koncu so sklenili, da vladi predlagajo,
naj v šestih mesecih pripravi predlog konkretnih ukrepov za podporo
lesnopredelovalni industriji.