Iz običajnih postopkov se skuša napraviti prvovrstni politični in medijski škandal, je v zvezi z zapleti okrog Nove univerze povedala predsednica sveta NSi in nekdanja ministrica za visoko šolstvo Mojca Kucler Dolinar. Opozorila je tudi na "nedopustne pritiske" na javne uslužbence na ministrstvu, ki po njenem mnenju že kažejo na mobbing.
Kucler Dolinarjeva sklicevanje na javni interes s strani ministrstva v zadnjih dneh ocenjuje kot nerazumno. "Kaj pa je javni interes, če ni to znanje, če ni to izobraževanje," se sprašuje nekdanja ministrica. Prepričana je, da se to dogaja le zato, da v Sloveniji ne bi prišlo do odprtja visokošolskega prostora.
Kot je dejala, je v zadnjih dneh priča medijski gonji, različnim pritiskom na uradnike na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (MVZT) ter poskusom diskreditacije njenega dobrega imena in njenega dela na ministrstvu. Spomnila je, da je v zvezi z ustanovitvijo Nove univerze senat za akreditacijo pri svetu za visoko šolstvo izdal pozitivno mnenje. Poudarila je, da je ta senat od ministrstva "povsem ločen organ in edini pristojen za strokovno in vsebinsko odločanje o tovrstnih zadevah".
Predlagatelji postopka so na podlagi zakona o visokem šolstvu in na podlagi pravilnika o vpisu v razvid visokošolskih zavodov po njenih besedah poleg omenjene odločbe priložili tudi vso drugo potrebno dokumentacijo, od izpisa iz sodnega registra do akta o ustanovitvi in drugo dokumentacijo. "Vse to je bilo poleg znanega stališča stroke, da rektorji oziroma univerze v tem postopku nimajo pravnega interesa, tudi zadostna podlaga za vpis v razvid," je povedala nekdanja ministrica.
Zatrdila je, da so bili vsi postopki na MVZT izvedeni v skladu z zakonodajo in predpisi. Glede pravnih postopkov je povedala, da je vsak organ dolžan in pristojen sam ugotavljati, ali so v določenem postopku izpolnjeni pogoji. "In mirno lahko rečem, da so bili v konkretnem primeru ti pogoji izpolnjeni," je dejala. Ob tem je spomnila, da je dekan pravne fakultete to tudi že povedal rektorici ljubljanske univerze.
Opozorila je tudi na "nedopustne pritiske" na javne uslužbence na ministrstvu. Kot je prepričana, so se vladne obljube, da kadrov ne bo menjala, pokazale kot neresnične. "Do neke mere je razumljivo, da pride do menjav visokih uradnikov, čeprav so kvalitetni, ni pa opravičila za pritisk na nižje uradnike, ki opravljajo svoje delo v skladu z zakonodajo," je poudarila. Dodatna nevarnost za te uslužbence pa je po njenem mnenju v tem, da zamenjave morda niti ne bodo vidne. Mnogi bodo namreč zaradi političnih ali medijskih pritiskov svoja delovna mesta začeli zapuščati sami, meni Kucler Dolinarjeva.
Povedala je tudi, da so se pred imenovanjem nove vlade začeli zbirati seznami tistih javnih uslužbencev, ki so bili v zadnjem letu "na podlagi javnih natečajev, drugih kadrovskih razpisov in premestitev" na novo zaposleni. Prepričana je, da takšna dejanja že lahko kažejo na področje mobbinga.
Na vprašanje, kako komentira domnevno početje generalnega sekretarja na MVZT Martina Pluta, ki je po besedah predstavnika Nove univerze Miha Pogačnika izvajal pritiske na uslužbenko Natašo Furman, je odvrnila, da je bila na to področje sama zelo pozorna. V primerih, ko bi se nakazovalo na takšne zadeve, je to skušala urediti z regulacijo pooblastil, je pojasnila.
Glede Furmanove je še dejala, da je strokovna sodelavka z opravljenim izpitom iz državne uprave, iz zakona o upravnem postopku. "Torej ima vse kompetence, da lahko odgovorno, strokovno, predvsem pa samostojno vodi upravne postopke," je poudarila Kucler Dolinarjeva.
Povedala je še, da ji je bil na dan imenovanja nove vlade onemogočen vstop na ministrstvo, prav tako tudi na dan primopredaje poslov. "Potem me je iz kletnih prostorov pospremila tajnica, da smo lahko korektno opravili primopredajo". Sprašuje se, kakšen je potemtakem odnos do nižjih uslužbencev na ministrstvu.