Ljudmila Novak z dijaki v Mariboru o prihodnosti EU

DELI:
12.12.2008, NSi

Slovenski poslanci v Evropskem parlamentu, med njimi tudi predsednica NSi Ljudmila Novak, so na današnjem državljanskem forumu v Mariboru z dijaki tamkajšnjih gimnazij razpravljali o prihodnosti mladih v EU. Dotaknili so tudi vprašanja evropskih volitev, nadaljnje širitve EU in okoljske problematike.

Po mnenju Novakove (EPP/NSi) je EU za mlade "velika priložnost", saj jim ponuja številna znanja, hkrati pa jim daje dodatne možnosti zaposlitve, še posebej v deficitarnih poklicih. Ob tem je opozorila na velik obseg sredstev, ki jih EU namenja izobraževalnim programom, kot je na primer program vseživljenjskega učenja.

Novakova je izrazila upanje, da se bo Slovenija pred prihodnjimi volitvami v Evropski parlament ukvarjala s čim bolj konkretnimi evropskimi temami in ne bo izgubljala časa z razpravami o plačah evropskih poslancev.
Poslanci so opozorili, da je napačno, da se v Sloveniji evropske teme še vedno obravnavajo kot zunanje teme. Ob tem je poudaril, da si je potrebno na vseh ravneh nacionalne in evropske politike prizadevati za čimvišjo udeležbo na volitvah v Evropski parlament junija prihodnje leto.

Najbolj se je razprava razvnela pri vprašanju vstopa Turčije v EU. Aurelio Juri, Jelko Kacin in poslanec v slovenskem parlamentu Matevž Frangež so zagovarjali vstop Turčije, Novakova pa je bila drugačnega mnenja. Kot je dejala, je boljša pot "okrepljeno sodelovanje" s Turčijo. Po njenih besedah Turčija nima evropskih korenin in zato tudi ni mogoče pričakovati njene evropeizacije.

Juri je za razliko od Novakove dejal, da je turška kultura del evropske identitete. Kacin je dodal, da bo Slovenija z džamijo v Ljubljani zagotovo postala bolj evropska. Juri je tudi spomnil, da ima Turčija peto najhitreje rastoče gospodarstvo na svetu.

Za organizacijo državljanskega foruma, ki ga je gostil mednarodni medijski center RTS, so poskrbeli Informacijska pisarna Evropskega parlamenta za Slovenijo Zavod za mladino in Zavod PIP. Z gosti so razpravljali dijaki I., II., in III. gimnazije in Škofijske gimnazije.
Evropski parlament od leta 2005 izvaja državljanske forume, na katerih se državljani in predstavniki nevladnih organizacij srečajo s poslanci Evropskega parlamenta, strokovnjaki in predstavniki nacionalnih in lokalnih oblasti ter z njimi izmenjajo mnenja o aktualnih evropskih temah.