24. december naj bo dela prost dan!

DELI:
24.12.2008, NSi
  Ljudmila Novak je na redni petkovi tiskovni konferenci izpostavila naslednje teme:

1.    AKTUALNO

a)    NSi ŠE VEDNO POMEMBEN FAKTOR V POLITIČNEM PROSTORU
Čeprav številni želijo Novo Slovenijo popolnoma spregledati, moramo poudariti, da nismo povsem klasična izven parlamentarna stranka, kot številni radi poudarijo, ampak smo še vedno evropsko parlamentarna stranka, ki ima v Evropskem parlamentu dva evropska poslanca. Smo zmagovalci zadnjih evropskih volitev, poleg tega pa imamo v svojih vrstah kar dva nekdanja predsednika vlade, zato lahko upravičeno pričakujemo od predsednika vlade gospoda Boruta Pahorja, da bo v prihodnje na posvete o naših skupnih notranjih in zunanjepolitičnih izzivih povabil tudi Novo Slovenijo. Prepričani smo, da ima Nova Slovenija z dvema evropskima poslancem in dvema nekdanjima predsednikoma vlade v svojih vrstah marsikaj povedati.


b)    HRVAŠKA JE ZA ZASTOJ ODGOVORNA SAMA
V očeh hrvaške in evropske javnosti smo Slovenci »krivi« za zastoj hrvaškega približevanja Evropski uniji. V zadnjih dneh je evropska poslanka Ljudmila Novak s strani svojih kolegov, evropskih poslancev, poslušala številne očitke. Po uspešnem predsedovanju smo tako postali mali grdi raček, ki je zelo egoističen in nesramen, vsaj tako nas vidi Evropa. Resnica pa je, da je vsa zgodba zgolj priročno orodje hrvaške politike za prikritje prepočasnega prilagajanja zakonodaji Evropske unije. Če bi evropske politike vprašali, ali bi bili pripravljeni odstopiti meter svoje države sosednji, bi nas najbrž odločno zavrnili. Spomnimo se Grčije, ki nasprotuje Makedoniji pri vstopu v NATO in EU, če ne bo spremenila imena. Ob poznavanju situacije v Evropskem parlamentu lahko sklepamo, da hrvaški politiki zelo uspešno prodajajo evropskim svojo plat medalje. Ljudmila Novak: »Ko sem se z nemško kolegico pogovarjala o mejnih problemih s Hrvaško, sem ob vsakem argumentu dobila hrvaško videnje problema. Hkrati pa mi je naštela vrsto zadev, kjer smo bili Slovenci nemogoči do Hrvatov. Najbolj me je presenetila trditev, da Slovenci nismo zgradili avtoceste do hrvaške meje, čeprav so Hrvati naredili vse, kar je bilo dogovorjeno. Sklepala sem, da gre za pirensko avtocesto, ki povezuje mejni prehod Šentilj in gre preko Maribora proti Zagrebu. V Novi Sloveniji podpiramo vztrajanje slovenske vlade, da Hrvaška umakne sporne zemljevide, saj smo Slovenci že prevečkrat nasedli lepim obljubam, ki so bile kmalu pozabljene in globoko zakopane. Nobena država v EU se ne bi kar tako zaradi prijaznega vtisa odpovedala ozemlju, za katerega upravičeno meni, da ji pripada.«


c)    18. OBLETNICA PLEBISCITA
Natančno pred osemnajstimi leti smo Slovenci na plebiscitu izkazali zgodovinsko enotnost in s tem postavili temelj naši samostojnosti. Pred nami so nove preizkušnje, kjer bomo ponovno potrebovali duh in voljo izpred osemnajstih let. Prva izmed preizkušenj je zagotovo gospodarska kriza, kjer se bomo morali vsi skupaj potruditi. Ne smemo pozabiti, da prav pomanjkanje konsenza pri reševanju gospodarskih vprašanj, lahko privede tudi do grškega scenarija v Sloveniji.


2.    DELO V EVROPSKEM PARLAMENTU

V četrtek, 18. decembra 2008, je Evropski parlament z veliko večino glasov sprejel poročilo Ljudmile Novak o vseživljenjskem izobraževanju, v katerem Ljudmila Novak ugotavlja napredek pri uvajanju vseživljenjskega učenja. Kljub temu pa še veliko dela ostaja. Iz izjave Sveta in Komisije je namreč razvidno, da narašča prezgodnje opuščanje šolanja in nepismenost, predvsem zaradi priseljencev in slabega znanja jezikov, zato je Ljudmila Novak v svojem poročilu predlagala:

  • čimprejšnje učenje jezikov, materinščine ali jezika države bivanja in tujega jezika, po možnosti že v vrtcu;
  • nenehna skrb za kakovost izobraževanja;
  • posodabljanje učnih načrtov;
  • redno usposabljanje učiteljev;
  • spodbujanje nizko kvalificiranih delavcev k nenehnemu izobraževanju;
  • povezovanje izobraževanja s potrebami okolja;
  • spodbujanje vseživljenjskega učenja pri starejših,…

Prav tako pa je Ljudmila Novak vlade držav članic in EU pozvala, da naj v času gospodarske krize ne zmanjšujejo sredstev za izobraževanje.


3.    POBUDA NSi za spremembo dela prostih dni

V Novi Sloveniji predlagamo spremembo zakona o praznikih in dela prostih dnevih, tako da bi postal 24. december dela prost dan. Ta dan bi nadomestili z ukinitvijo 2. januarja, ki je sedaj dela prost dan. Na ta način bi se bolj približali evropskim standardom, saj je 2. januar dela prost dan le v Romuniji, Sloveniji in na Škotskem, medtem ko je 24. december v mnogih državah dela prost dan. S tem ne bi v ničemer spremenili obsega praznikov in dela prostih dni.

Božič praznuje večina državljanov Slovenije, bodisi kot cerkveni bodisi kot družinski praznik. Tako bi se lahko v miru pripravili na praznovanje. Na delovnih mestih pa na ta dan tudi ni velike učinkovitosti, saj se vsem mudi domov ali pa imajo že dopust, kjer je to mogoče.