Peterle: Najboljša sociala so trajna delovna mesta

DELI:
29.05.2009, NSi
V Novem mestu je Lojze Peterle NSi spregovoril o gospodarski krizi ter o posledicah in priložnostih, ki jo ta prinaša, hkrati pa je predvolilno kampanjo tekmecev označil za demagoško.

Kot je povedal Evropski poslanec in nosilec liste NSi na volitvah v Evropski parlament Lojze Peterle, je želel poudariti predvsem stvari, o katerih ga ljudje med njegovimi predvolilnimi obiski sprašujejo, na prvem mestu, kaj bo sledilo gospodarski krizi oz. kako jo bo država premagala.

V predvolilni kampanji je po Peterletu slišati precej socialne demagogije in celo poskus prisvajanja socialnega vidika eni politični opciji, kar se mu zdi na slovenskem in evropskem političnem odru neutemeljeno ter nesprejemljivo.

Kriza se ni začela v Evropi, je nadaljeval, je pa Evropa po zaslugi politikov demokrščanske opcije prispevala prve ukrepe proti temu, da držav Evropske unije kriza ni tako prizadela, kot se je zgodilo na Islandiji. V Evropskem parlamentu so podprli primerne ukrepe za več nadzora nad finančnimi ustanovami, zato danes nobena evropska politična opcija ne more trditi, da bo sama rešila vse probleme, je poudaril.

"Zdi se mi neprimerno govorjenje stranke SD, da je za vse kriva tako imenovana konzervativna stran. Imam vtis, da gospod Thaler ne razume dobro razlike med konservativci in demokristjani, levica pa preprosto ne more prevzeti inštitucij, ki so že zasedene, tudi ne Evropskega parlamenta, v katerem ne more dobiti absolutne večine in uveljaviti svoje politike," je dejal.

Proti krizi je potrebno delati skupaj, je v odgovor SD povedal Peterle, in v Evropskem parlamentu, kjer se bodo morali po njegovi sodbi zelo potruditi, da bodo našli skupne odgovore nanjo, glede sociale, pa je pojasnil, da je on včasih ustanavljal krščanske demokrate in poskrbel za to, da so člani najmočnejše evropske politične skupine oziroma Evropske ljudske stranke.

V njeni politiki je videl dovolj socialnega čuta in več kot na levici, znotraj evropske demokrščanske linije pa se je razvil model socialno tržne ekonomije, ki ga je treba sedaj posodobiti in mu dati močnejši socialni naboj ter tudi ekološki poudarek, je podčrtal.

Ni dovolj le klicati po sociali, delati je potrebno na tak način, da bodo lahko socialo zagotovili, naprej pa ne bodo prišli z gesli temveč s pametno politiko. Najboljša sociala so trajna delovna mesta in to je politika Evropske ljudske stranke, NSi in njene liste, je povzel Peterle.

 
/STA/
 
[nas_custom_gallery]