Zadnja v nizu okroglih miz s skupnim imenom "Vzporedna volilna kampanja za evropske volitve 2009", ki jih je prirejal Ženski lobi Slovenije, se je odvila v Novem mestu, povezovalki Sonji Lokar in novomeškemu, z izjemo podžupana Igorja Perhaja, povsem ženskemu občinstvu pa sta se predstavili kandidatka NSi Mojca Kucler Dolinar in Mojca Kleva iz SD.
Ženska udeležba ni naključje, saj je eden od ciljev vzporedne volilne kampanje tudi prizadevanje za kar se da enakomerno zastopanost v evropskem parlamentu.
"Nobena stranka ni na prvo mesto predlagala ženske, so pa na vseh listah ženske na drugem mestu, čeprav bi bile lahko po evropski volilni zakonodaji tudi na tretjem. To pomeni, da je naša kampanja le delno uspešna, zato pozivamo vse, da izkoristijo možnost preferenčnega glasu in svoj glas oddajo ženski predstavnici," je uvodoma povedala Sonja Lokar.
Po njenem prepričanju neenakost v zastopanosti žensk in moških na političnih funkcijah ni posledica izbire volivk in volivcev, ampak odločitev političnih elit, ki tudi z razvrščanjem žensk na nižja iz manj izvoljiva mesta na listah ohranjajo tako stanje.
"Te politične elite pa so v resnici moške elite in tja se moramo prebiti ženske," je prepričana Lokarjeva.
Da so ženske v Sloveniji v slabšem položaju kot njihovi moški kolegi meni tudi kandidatka NSi Mojca Kucler Dolinar. "Gospodarstvenice so morda v nekoliko boljšem položaju kot političarke, čeprav se sama v naši stranki nikoli nisem počutila v slabšem položaju le zato, ker sem ženska," je povedala nekdanja ministrica za visoko šolstvo, sicer tretja na listi NSi za evropske volitve.
Podobno kot kolegica iz NSi lahko tudi Mojca Kleva, sicer predsednica Ženskega lobija, izvolitev v evropski parlament pričakuje le prek preferenčnih glasov. Koprska občinska svetnica je nekaj let delala v evropskem parlamentu na kandidaturo pa je pristala zato, "ker bi rada spremenila stvari, ki so šle zadnja leta v Evropi narobe." Med drugim tudi to, da so se dosedanji slovenski evroposlanci vsi po vrsti potegovali za članstva v prestižnih odborih, kot je npr. zunanjepolitični, zanemarjali pa so delo v odborih, ki urejajo vsakdanje življenje Evropejcev.
V razpravi so sodelovale tudi vplivne novomeške gospodarstvenice in političarke . Milena Kramar Zupan je tako povedala, da za žensko v poslovnem svetu še vedno obstajajo "stekleni stropi" prek katerih preprosto ne gre. "Bila sem direktorica tekstilnega podjetja, zdaj vodim zdravstveni dom. Bi me pustili voditi tudi tako podjetje kot je Krka?"
Novomeška občinska svetnica Cirila Surina Zajc je kandidatki povprašala, kako bi denar za tipično moške zadeve kot je oboroževanje, lahko preusmerili na druga področja.
Jasna Šinkovec, predsednica ženskega humanitarnega društva Julija, sicer pa podobno kot Zajčeva svetnica in zdaj že nekdanja članica Zveze za Dolenjsko, je dejala, da je s kolegicami iz stranke izstopila prav zato, ker v stranki niso bile slišane in razumljene, pozvala pa je tudi k večji solidarnosti med ženskami, na čemer med drugim temelji tudi delo društva Julija.
Svetnico DeSUS-a Ano Bilbijo je zanimalo, kaj si kandidatki mislita o "popularni temi reforme pokojninskega sistema," njena kolegica, mestna svetnica iz vrst NSi Marija Zupančič, pa je pozvala k čim večji volilni udeležbi na evropskih volitvah.
Nežka Ivanetič, direktorica novomeške enote Zavoda za invalidsko in pokojninsko zavarovanje, je okroglo mizo strnila z mislijo, da se mora ženska v poslovnem sveti in politiki dokazovati dosti bolj kot moški in da mora biti pripravljena pretrpeti marsikateri poraz in ponižanje, "iz katerih pa lahko vedno izide močnejša kot je bila."
/B.B., Dolenjski list/