Lojze Peterle je v intervjuju pojasnil, da je svečo pri kapelici v Hudi Jami prižgal, ker je želel izraziti najosnovnejšo pieteto. "Čutil sem dolžnost, da se poklonim spominu ljudi, ki so v Barbarinem rovu umirali nesojeni in v velikih mukah. Od leta 1990, ko smo ustanovili prvo komisijo, ki se je ukvarjala z vprašanji grobišč, si želim in prizadevam, da bi na tem področju prišli do razjasnitve, do očiščenja zgodovinskega spomina, da bi tako pomagali pripraviti eno izmed podlag za narodno spravo," je dejal Peterle.
Na vprašanje, ali je bilo prižiganje sveče povezano z evropskimi volitvami, je odgovoril: "Ključno vprašanje ne zadeva tistih, ki smo tam bili, ampak tiste, ki jih tam ni bilo, ne glede na katere koli volitve." Po Peterletovem mnenju je problem, "da so pri nas hudodelstva ostala zamolčana in neraziskana ravno zato, ker politika ni opravila svojega."
Glede očitka predsednika republike Danila Türka o "manipulaciji" s pobitimi je Peterle dejal, da se s predsednikom načelno verjetno strinjata – s pobitimi naj se ne manipulira. "Mislim pa, da sva si različna v tem, kaj je manipulacija in kdo manipulira, ne samo z mrtvimi, tudi z živimi. Ne glede na razlike pa sem mu hvaležen za besede, da obsoja medvojne in povojne poboje. Leta in leta uradna Slovenija ni priznala ne enih ne drugih," je opozoril evropski poslanec.
Po njegovih besedah zgodba Hude Jame odmeva tudi v Evropskem parlamentu. "To kazi Slovenijo kot uspešno zgodbo. Ljudje težko razumejo, da se nam kar naprej udira, predvsem pa, da komunizma nismo obsodili," je prepričan Peterle. Ocenil je, da Slovenija ni sposobna jasne obsodbe komunizma, ker doslej za to ni bilo politične volje.