Ljudmila Novak o tveganjih iger na srečo

DELI:
11.03.2009, NSi
Evropski Parlament je na torkovem plenarnem zasedanju v Strasbourgu obravnaval in z večino glasov sprejel Poročilo o neoporečnosti spletnih iger na srečo. Z iniciativo, ki izraža določene pomisleke nad trenutno ohlapno ureditvijo tega področja ni zadovoljnih nekaj poslancev iz nekaterih držav članic, ki imajo od take ureditve predvsem koristi. Njihov alternativni predlog po samoregulativni ureditvi, ki bi bila prepuščena prostemu trgu, je bil za večino poslancev nesprejemljiv.

Slovenska poslanka v Evropskem parlamentu Ljudmila Novak je ob tem dejala: "Sama menim, da so storitve iger na srečo gospodarska dejavnost posebnega značaja, ker so z njimi povezana vprašanja socialnega in javnega reda ter zdravstvenega varstva in ker konkurenca na tem področju ne vodi do boljše delitve virov, zaradi česar je pri igrah na srečo potreben drugačen pristop. Posebno pozornost je potrebno nameniti razvoju standardov za spletne igre na srečo, kar zadeva starostno omejitev, saj preveč mladih prelahko dostopa do njih, pri tem pa v vabljivi in privlačni naravi iger, pogostosti možnega zadetka velikih vsot ter zaradi svoje mladosti ne razlikujejo povsem dobro med koncepti sreče, usode, naključja in verjetnosti," ter dodala: "Trenutno ni nobene informacijske kampanje, ki bi opozarjala na nevarnosti takega igranja na srečo, pri čemer pa ponudniki izkoriščajo neurejenost trga in nedorečenost pravil in ob neplačevanju davkov ves svoj dobiček potrošijo za agresivno oglaševanje, ki igralce spodbuja še k pogostejšemu igranju.

Po mnenju Novakove bodo spletne igre na srečo verjetno prinesle dodatno tveganje za potrošnike, še posebej za otroke in mlade, zato države članice lahko upravičeno omejijo prosto opravljanje storitev spletnih iger na srečo, da bi potrošnike zavarovale. "Pri tem imam v mislih tudi Sodišče Evropskih skupnosti, na katerega je naslovljenih čedalje več predlogov za konkretne smernice glede iger na srečo, kar le še bolj kaže na pomanjkanje jasnosti in negotovost pri razlagi trenutne zakonodaje Skupnosti ter nujnost ustrezne ureditve tega področja," je zaključila Novakova.