V Novi Sloveniji smo skeptični do novincev

DELI:
15. 10. 2009, NSi
Foto: Daniel Novakovič/STA/KPVVlada se je odločila, da bo predlagala dr. Henrika Gjerkeša za novega ministra za lokalno samoupravo. Glede na to, da je v pristojnosti omenjenega ministrstva črpanje evropskih sredstev iz strukturnih skladov in ta sredstva pomenijo pomemben načrtovani del državnega proračuna, smo izredno skeptični do imenovanja novega ministra. Črpanje evropskih sredstev je tako pomembna in hkrati zelo zahtevna naloga, da zahteva odlične strokovnjake in politike z izkušnjami na področju lokalne samouprave.

V Novi Sloveniji se bojimo, da bo tudi novi minister potreboval preveč časa za raziskovanje tega področja, še posebej zaradi tega, ker ga na ministrstvu očitno čaka premalo strokovna ekipa, ki že dosedanji ministrici ni znala  pripraviti strokovnih predlogov in izvajati javnih razpisov za evropska sredstva.

V Novi Sloveniji predlagamo Vladi, naj razmisli o morebitni vključitvi izkušenih politikov in strokovnjakov iz kabineta prejšnjega ministra, ki to področje poznajo, z njimi pa so bili zadovoljni tudi slovenski župani. Slovenija je v tako resnem gospodarskem položaju in tako krvavo potrebuje evropska sredstva, da si novih eksperimentov tukaj ne gre privoščiti.

Ob morebitni zamenjavi ministra za zdravstvo, ki prav tako vodi zelo zahteven, nepregleden in finančno zahteven resor,  bi bile izkušnje še kako potrebne in dobrodošle. Tisti, ki so v preteklosti s tem ministrstvom že sodelovali, so potrdili dobre izkušnje z nekdanjim državnim sekretarjem Dorijanom Marušičem, ki pozna zdravstveni sistem in tudi njegove luknje.

V Novi Sloveniji se zavedamo pravice in odgovornosti Vlade, da suvereno izbira in predlaga nove ministre, hkrati pa si drznemo kot opazovalci dogajanja  v skrbi za prihodnost Slovenije podati tudi svoje predloge rešitev. Ni pomembno, od kod kdo prihaja, pomembno je, kdo bo v tej situaciji najbolj učinkovit.