Zniževanje plač javnim uslužbencem bi bilo v času krize zelo neposrečena poteza

DELI:
03.02.2009, NSi
Danes sta se ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs in minister za finance Franc Križanič sestala s predstavniki sindikatov javnega sektorja, na katerem sta jim predstavila ukrepe, s katerimi naj bi vlada blažila posledice krize. Poleg, s strani vlade predlagane, zamrznitve usklajevanja plač, se v zadnjem obdobju govori tudi o zniževanju plač javnim uslužbencem.

V Novi Sloveniji smo prepričani, da bi bilo zniževanje plač javnim uslužbencem v času krize zelo neposrečena poteza, saj bi s tem zmanjšali kupno moč precejšnjega segmenta prebivalstva ter demotivirali javne uslužbence za delo. Poudariti je potrebno, da bo za vzpodbudo gospodarstva v prihodnjih mesecih ključna prav potrošnja državljank in državljanov. Potrošnja bo namreč lahko zadržala slovensko gospodarstvo v dobri kondiciji. Če se bo slovensko gospodarstvo v prihodnjih mesecih ohladilo, se bo težko pobralo, kajti ko enkrat izgubiš trg in partnerje, jih le s težka pridobiš nazaj.

Zavedamo se, da je v času krize potrebno sprejemati tudi nepriljubljene ukrepe, kakršno je znižanje plač javnim uslužbencem. Morda se bo izkazalo, da ni mogoče zaobiti niti tega ukrepa, vendar zaradi zgoraj omenjenih razlogov, vlado pozivamo, da najprej preuči druge vire varčevanja. Predlagamo, nekaj možnosti:
–    gospodarnejše in bolj pregledno vodenje investicij,
–    »prečiščenje« državnega proračuna (iz leta v leto se v proračunu pojavljajo nekatere »začasne« postavke, ki nato stalno ostajajo v proračunu),
–    zmanjšanje nadstandarda na področju delovanja javne uprave, javnih agencij, zavodov in drugih ustanov v državni lasti (zlasti zmanjšanje materialnih stroškov, zmanjšanje najemnin, …),
–    pokojninska blagajna naj se uporablja za izplačevanje pokojnin na podlagi preteklega dela, ne pa za izplačevanje privilegijev izpred več kot 60 let.

V Novi Sloveniji želimo, da bi se vlada pri varčevanju lotila nekaterih področji, kjer so izdatki ogromni, transparentnost pa izredno majhna. Zavedamo se, da tovrstno varčevanja od vlade terja več truda in energije, vendar bi s tem dosegli dolgoročnejše pozitivne učinke in izboljšanje poslovanja javne uprave.