18. kongres Nove Slovenije je podelil naslov častnega člana Antonu Tomažiču za življenjsko delo v podporo krščanski demokraciji ter za bistven prispevek pri ustanovitvi in delovanju Nove Slovenije. Nekaj časa je bil vodja volilnega štaba DEMOS-a, aprila 1990 pa je bil izvoljen v prvi slovenski demokratični parlament. V NSi se je včlanil kmalu po njeni ustanovitvi leta 2000 in je eden izmed ustanoviteljev Gospodarskega kluba NSi, v katerem je več let dejavno sodeloval.
Anton Tomažič je ves čas aktivno sodeloval tudi v širši družbi. V demokratizacijo Slovenije je vstopil leta 1988 kot odločen protestnik v času procesa proti četverici. Nekaj časa je bil vodja volilnega štaba DEMOS-a, aprila 1990 pa je bil izvoljen v prvi slovenski demokratični parlament. Tam je vodil zakonodajno pravno komisijo in komisijo za poslovnik.
V NSi se je včlanil kmalu po njeni ustanovitvi leta 2000. Je eden izmed ustanoviteljev Gospodarskega kluba NSi, v katerem je več let dejavno sodeloval. Leta 2019 prejel nagrado Svetovnega združenja krščanskih podjetnikov UNIAPAC "Business as a Noble Vocation Award" za Evropo.
Kot kandidat stranke je kandidiral na lokalnih volitvah leta 2014, 2018 in 2022. Svojo predanost NSi redno izkazuje tudi s številnimi objavami na socialnih omrežjih, kjer vneto zagovarja predstavnike in stališča krščanskih demokratov. Je navdušen popotnik, kolesar in avtor več knjig.
18. kongres Nove Slovenije je posthumno podelil naslov častne članice dr. Mariji Rogar za življenjsko delo v podporo krščanski demokraciji ter za bistven prispevek pri delovanju Nove Slovenije. Dr. Marija Rogar je nekdanja podpredsednica stranke in predsednica Razsodišča NSi, med leti 2014 in 2022 je bila članica Izvršilnega odbora NSi, kot podpredsednica Ženske zveze in Združenja delavcev NSi pa je tudi aktivno sodelovala pri pripravi in izvedbi različnih dogodkov.
Njene politične izkušnje so segale tudi v mednarodne povezave. Vključena je bila v Evropski center za delavska vprašanja – EZA, bila pa je tudi članica sveta Krščansko-demokratskega združenje delavcev - EUCDW. Prve politične izkušnje je pridobila kot članica podmladka stranke, kjer je nekaj časa vodila Regijski odbor Gorenjska 1.
Iz Zgornjesavske doline jo je študijska pot vodila v Ljubljano, kjer je doštudirala veterino in se nato kot mlada raziskovalka zaposlila na Medicinski fakulteti v Ljubljani. Proučevala je genetiko raka želodca in s tega področja tudi doktorirala.
17. Kongres Nove Slovenije – krščanski demokrati je podelil naslov častnega člana Ignacu Polajnarju za življenjsko delo v podporo krščanski demokraciji ter za bistven prispevek pri ustanovitvi in delovanju Nove Slovenije. Ignac Polajnar je pomagal soustvarjati slovensko pomlad. Aprila 1990 je bil izvoljen za delegata v Družbenopolitični zbor Skupščine RS. Bil je vodja poslanske skupine SKD in to funkcijo opravljal tudi v prvem sklicu Državnega zbora med leti 1992–1996. Med letoma 2005 in 2008 je opravljal funkcijo podpredsednika stranke, leta 2022 pa zaključil četrti mandat predsednika Razsodišča stranke.
Ignac Polajnar je pomagal soustvarjati slovensko pomlad. Bil dolgoletni član SKD. Aprila 1990 je bil izvoljen za delegata v Družbenopolitični zbor/DPZ Skupščine RS, SKD pa je postala stranka z najvišjo volilno podporo v koaliciji Demos. Bil je vodja poslanske skupine SKD in to funkcijo opravljal tudi v prvem sklicu Državnega zbora med leti 1992–1996. Človek dialoga, ki ni imel težav z nazorsko različnimi sogovorniki, je bil leta 1991 imenovan za prvega predsednika Preiskovalne komisije DZ RS o raziskovanju povojnih množičnih pobojev, pravno dvomljivih procesov in drugih tovrstnih nepravilnosti. Po letu 1996 je opravljal funkcijo svetovalca in nato sekretarja v poslanski skupini SKD. Dolgoletni rekreativni športnik, maratonec in kolesar se je ob ustanovitvi avgusta 2000 pridružil NSi, kjer je bil na lokalnih volitvah 2002 izvoljen za mestnega svetnika v Ljubljani, med letoma 2005 in 2008 pa je opravljal funkcijo podpredsednika stranke. Leta 2022 zaključil četrti mandat predsednika Razsodišča stranke.
13. Kongres Nove Slovenije – krščanski demokrati je podelil naslov častnega člana dr. Janezu Dularju za njegovo življenjsko delo v podporo krščanski demokraciji ter za bistven prispevek pri ustanovitvi in delovanju Nove Slovenije – krščanskih demokratov. Gospod Dular je doktor slavistike. V 1. vladi Republike Slovenije je opravljal delo ministra za vprašanja Slovencev po svetu in narodnostnih skupnostih v Sloveniji, v 3. vladi pa je bil minister za kulturo. V času med 2010 in 2012 je bil dr. Dular podpredsednik Nove Slovenije ter pred tem namestnik predsednika Sveta stranke. Vrsto leto je bil tudi predsednik strokovnega odbora NSi za Slovence po svetu in zamejstvu.
11. Kongres Nove Slovenije – krščanski demokrati podeljuje naslov častna članica Slavici Navinšek za življenjsko delo v podporo krščanski demokraciji ter za bistven prispevek pri ustanovitvi in delovanju Nove Slovenije – krščanskih demokratov. Slavica Navinšek je upokojena pedagoginja in slavistka. Bila je prva predsednica sveta Nove Slovenije in državna sekretarka. V svoji poklicni karieri je bila zaslužna, da je kot ravnateljica preprečila ukinitev babiške šole v Ljubljani.
Kot dolgoletna članica SKD se je v NSi včlanila 4. avgusta 2000 in je med njenimi soustanovitelji. Postala je prva predsednica sveta stranke, ki ga je vodila od ustanovitve stranke do novembra 2001. V tem času je bil tudi pod njenim vodstvom organiziran in izpeljan prvi kongres stranke, NSi se je v tem obdobju vključila v Evropsko ljudsko stranko. Slavica Navinšek je spodbujala k ustanavljanju občinskih odborov Nove Slovenije in aktivnemu delu na lokalnem področju. V svojem mandatu, na mestu predsednice sveta stranke, je opozarjala in spodbujala k čim večji informiranosti med organi stranke in članstvom ter neposrednemu stiku vodstva s članstvom. Kot izkušena profesorica in ravnateljica je prevzela odgovorno mesto državne sekretarke na Ministrstvu za šolstvo, znanost in šport Republike Slovenije in funkcijo opravljala v Bajukovi vladi leta 2000. Slavica Navinšek je aktivno sodelovala tudi v Ženski zvezi. Bila je članica ženske zveze SKD in soustanoviteljica ŽZ NSi ter več mandatov podpredsednica Ženske zveze.
10. Kongres Nove Slovenije – krščanski demokrati podeljuje naslov častna članica Lidiji Drobnič za življenjsko delo v podporo krščanski demokraciji ter za bistven prispevek pri ustanovitvi in delovanju Nove Slovenije. Lidija Drobnič je upokojena pravnica, ustanoviteljica in nekdanja podpredsednica Združenja univerzitetnih izobraženk, aktivna članica in predstavnica Nove Slovenije, tako na lokalnem, kot tudi na nacionalnem nivoju.
V letu 1995 je ustanovila Združenje univerzitetnih izobraženk, ki je danes vključeno v Mednarodno združenja univerzitetnih žensk (IFUW), katerega podpredsednica je tudi bila. Leta 2000 je aktivno sodelovala pri ustanavljanju Nove Slovenije – krščanskih demokratov. S svojim dolgoletnim delom in jasno besedo je širila vrednote krščanske demokracije. V stranki je pustila neizbrisen pečat, saj njena dejanja še vedno zelo odmevajo. Ustanovila je Žensko zvezo NSi, bila pa je tudi njena dolgoletna predsednica in sedaj častna predsednica. Ves čas pa je Lidija Drobnič aktivna članica in predstavnica Nove Slovenije, tako na lokalnem, kot tudi na nacionalnem nivoju. Še vedno odmevajo njene aktivnosti pri preimenovanju Titove ceste v Ljubljani.
Nova Slovenija – krščanski demokrati podeljujemo naslov častna članica Lidiji Drobnič za življenjsko delo v podporo krščanski demokraciji ter za bistven prispevek pri ustanovitvi in delovanju Nove Slovenije.
10. Kongres Nove Slovenije – krščanski demokrati podeljuje naslov častni član dr. Ivanu Reberniku za življenjsko delo v podporo krščanski demokraciji, za mednarodno uveljavljanje Slovenije ter ohranjanje slovenske kulturne in narodne identitete. Dr. Ivan Rebernik je doktor filozofske znanosti, diplomirani teolog in profesor knjižničarstva. Obsežen opus člankov, knjig in drugih prispevkov kaže na razgledanega intelektualca in poznavalca strokovnega področja, ki je ob poklicnem delu opravljal številne naloge v korist dobrih meddržavnih odnosov.
Izpostaviti velja njegov miselni prispevek, ko je skupina somišljenikov zbrana v Skupini Ypsilon Slovenskih Akademikov leta 1968 izdala publikacijo Slovenija 1968 kam?, v kateri je jasno spregovorila o poti do slovenske državne suverenosti. Delo dr. Ivana Rebernika spremljajo vidne mednarodne ustanove, ki so mu podelile različna priznanja, častna članstva in nagrade. Dr. Ivan Rebernik moč za izvrševanje svojega dela in izvrševanje zaupanega poslanstva črpa iz osebne vere, kot tudi iz ljubezni do domovine – Slovenije. Od leta 1990 je bil član Slovenskih krščanskih demokratov (SKD), od ustanovitve l. 2000 pa je član Nove Slovenije – krščanskih demokratov. Mnogim slovenskim in drugim študentom je bil mentor, do vseh pa odprt ter občutljiv za stisko bližnjega.
Nova Slovenija – krščanski demokrati podeljujemo naslov častni član dr. Ivanu Reberniku za življenjsko delo v podporo krščanski demokraciji, za mednarodno uveljavljanje Slovenije ter ohranjanje slovenske kulturne in narodne identitete.
9. Kongres Nove Slovenije – krščanski demokrati podeljuje naslov častni član prof. dr. Andreju Capudru za življenjsko delo v podporo krščanski demokraciji ter za bistven prispevek pri ustanovitvi in delovanju Nove Slovenije. Prof. dr. Andrej Capuder je upokojeni profesor književnosti na ljubljanski univerzi ter pesnik in pisatelj. Vseskozi pa je povezan tudi s krščansko demokracijo na Slovenskem ter Novo Slovenijo – krščanski demokrati.
Kadar ni prevajalec, je pesnik in pisatelj. Pred nedavnim je izdal knjigo z naslovom Povest o knjigah. V njej skozi izbor knjig, ki jih je prebral, popisuje svoje celotno življenje, umsko in duhovno zorenje ter vse to obenem postavlja v širši družbeni in miselni kontekst. Gre za literarno avtobiografijo, sam jo označuje za duhovno, za iskanje lastne filozofije in njenega udejanjanja. Za knjigo Povest o knjigah je prejel tudi letošnjo Rožančevo nagrado, ki je nagrada za najboljše esejistične zbirke. Dr. Andrej Capuder je bil vseskozi povezan tudi z Novo Slovenijo – krščanskimi demokrati. Po razočaranju, ki je sledilo združitvi SLS+SKD, je bil skupaj z dr. Bajukom soustanovitelj nove krščanske demokracije na Slovenskem, Nove Slovenije. Leta 2000 je tudi kandidiral na državnozborskih volitvah. Za krščansko demokracijo je povedal: »Krščanska demokracija premore svojo politično, pa tudi duhovno platformo.« In prav zaradi te duhovne platforme ima krščanska demokracija »možnost in dolžnost, da opozori na moralno razsežnost človeškega in tudi družbenega ogorčenja« v današnjem svetu.
9. Kongres Nove Slovenije – krščanski demokrati podeljuje naslov častne članice prof. dr. Mariji Bevčar Bernik za življenjsko delo v podporo krščanski demokraciji ter za bistven prispevek pri ustanovitvi in delovanju Nove Slovenije. Prof. dr. Marija Bevčar Bernik je oseba, ki že vse življenje živi in dela z veliko ljubeznijo do domovine, slovenstva. Sama pravi: »Izhajam iz verne, katoliške družine, ki je gradila svoj obstoj na stoletja preizkušenem stavku: Moli in delaj!«.
Nova Slovenija – krščanski demokrati smo na 9. kongresu stranke v Dravogradu prof. dr. Mariji Bevčar Bernik podelili naslov častna članica za življenjsko delo v podporo krščanski demokraciji ter za bistven prispevek pri ustanovitvi in delovanju Nove Slovenije. Prof. dr. Marija Bevčar Bernik je bila oseba, ki je vse življenje živela in delala z veliko ljubeznijo do domovine in slovenstva. Sama je večkrat povedala: »Izhajam iz verne, katoliške družine, ki je gradila svoj obstoj na stoletja preizkušenem stavku: Moli in delaj!«.
7. Kongres Nove Slovenije – krščanski demokrati podeljuje naslov častni član gospodu Jožetu Strgarju za življenjsko delo v podporo krščanski demokraciji ter za bistven prispevek pri ustanovitvi in delovanju Nove Slovenije. Jože Strgar je človek, ki že vse življenje živi in dela z veliko ljubeznijo do domovine, slovenstva. Sam pravi: »Biti zavesten privrženec svoje države, svojega slovenstva, svoje kulture in njenih korenin, je pogoj za obstoj in razvoj, je nekaj, kar bi moralo biti samo po sebi umevno.«
Po osamosvojitvi je kandidiral na listi SKD za župana Ljubljane in bil tudi izvoljen. Ljubljanski župan je bil med letoma 1990 in 1994. Vseskozi je aktivno spremljal in deloval v krščansko demokratski politični smeri. Najprej v SKD, kasneje pa je bil med prvimi podpisniki nove, krščansko demokratske stranke – Nova Slovenija. Kot sam pravi je »NSi najbolj pristna slovenska politična stranka, ki je s svojo zgodovinsko utemeljenostjo in s svojim programom ustvarjala slovensko zavest in je za obstoj in normalen razvoj Slovenije tudi danes nujno potrebna.«
Jože Strgar je bil eden izmed ustanoviteljev Mestnega odbora NSi Ljubljana in Zveze seniorjev pri NSi. Bil je član strankinega razsodišča med letoma 2005 – 2012. Poleg tega pa še član strokovnih odborov stranke za gospodarstvo, za stike z javnostmi, ter okolje in prostor. Jože je pobudnik in ustanovitelj civilne iniciative Prebudimo Slovenijo, s katero želijo prispevati tudi k prebujanju kristjanov in vseh ljudi dobre volje, vendar ne po revolucionarni, ampak demokratični poti. »Kristjani smo ljudje dveh svetov. Državljanskega in verskega. Dolžni smo, da se vključujemo v oba svetova,« pravi Strgar.
7. Kongres Nove Slovenije – krščanski demokrati podeljuje naslov častni član gospodu Anastaziju Živku Burji za življenjsko delo v podporo krščanski demokraciji ter za bistven prispevek pri ustanovitvi in delovanju Nove Slovenije. Anastazij Živko Burja je bil aktiven član Nove Slovenije že od ustanovitve. Po neuspeli združitvi SKD in SLS je bil med pobudniki ustanovitve nove stranke NSi. Več let je bil aktiven član Sveta stranke in eden od najuspešnejših županov Nove Slovenije.
V času osamosvojitvene vojne za Slovenijo se je prostovoljno odzval klicu domovine, ki mu pomeni največjo vrednoto in bogastvo; zanjo bi dal življenje. Domovina je kakor mati, je večkrat dejal, in zanjo moramo tudi kaj žrtvovati. Tako je s svojim kamionom prevažal ljudi, hrano in opremo, s svojim optimizmom in duhovitostjo pa je tudi soborce navdajal z upanjem in vero v našo skupno prihodnost.
Kot pobudnik in prvi župan novoustanovljene Občine Lukovica se je izkazal kot mož dejanj in pogumnih odločitev, zvest svojim načelom. V letih nastajanja nove samoupravne lokalne skupnosti in v njenih prvih dveh mandatih je resnično izgoreval za nove gospodarske in duhovno kulturne pridobitve, z vsem razumevanjem, poznavanjem in ljubeznijo do njenih ljudi. Občina je zadihala s polnimi pljuči in razvojne spremembe so bile hitro vidne na vsakem koraku. Iz lastnega občutka dolžnosti je nepoklicno opravljal župansko funkcijo ter skupaj z uspešno občinsko upravo vodil vse niti za skladen razvoj doline, za skupno blaginjo in vrednote slovenske tradicije. V času županovanja je gospod Anastazij Živko Burja kot izjemno dober gospodar zagotovil temelje za boljše življenje in delo občanov Občine Lukovica. Tudi kot župan je vedno ponosno predstavljal Novo Slovenijo krščansko ljudsko stranko.
Tako je bil med pobudniki in ustanovnimi člani Občinskega odbora NSi Lukovica avgusta 2000 in do leta 2005 tudi njegov podpredsednik in donator. V letih od 2005 do 2008 je odbor formalno vodil, leta 2008 je kljub nasprotovanju članov odstopil z željo, da bi mlajši predsednik odbor morda vodil bolje. Vsa leta, tudi takrat, ko ni formalni predsednik, pa Živko Burja v OO NSi Lukovica velja za nesporno avtoriteto. V njegovih prostorih potekajo tudi sestanki občinskega odbora.
Poleg županovanja in stalnega vsestranskega dela za stranko Nova Slovenija, ki jo je večkrat tudi finančno podprl, je g. Anastazij Živko Burja vse svoje življenje posvetil trdemu delu; najprej kot strojni tehnik in nato samostojni obrtnik. Še danes se njegov delovni dan začne v ranih jutranjih urah in konča z nočjo, saj s svojo ženo tudi sedaj, ko sta krmilo uspešnega družinskega podjetja prevzela oba sinova, pomagata pri vsakodnevnih opravilih.
Gospod Anastazij Živko Burja je s svojim življenjem in delom ter s svojim zgledom nedvomno trajno prispeval k boljšemu življenju občanov na gospodarskem, kulturnem, vzgojno izobraževalnem področju. S svojim delovanjem je gospod Anastazij Živko Burja izjemno prispeval k razvoju, ugledu in spoštovanju Občine Lukovica in stranke Nova Slovenija.