Sooblikovanje evropskih politik na področju kulture

DELI:
12.04.2019, NSi

Evropska kultura raste iz nacionalnih korenin. Ustvarjalno moč in energijo črpa s povezovanjem različnih umetniških zvrsti, zato je program Ustvarjalna Evropa, ki združuje mrežo nevladnih organizacij, še kako pomemben.

Ljudmila Novak je v pogovoru s predsednico društva Asociacija poudarila, da je prednost Evropske unije tudi lažje povezovanje na področju kulture, pri čemer morajo posamezne države članice zagotavljati pogoje za njihovo mednarodno mobilnost. »Slovenija ima veliko zelo izjemnih mednarodno priznanih umetnikov in dolžnost države je, da jim zagotavlja osnovne pogoje, kot so socialna varnost umetnikov in rezidenčni prostori, kjer lahko ustvarjajo. Pri tem je seveda potrebno njihov prispevek pravilno ovrednotiti. Imamo veliko umetniških zvrsti in vsako moramo vrednotiti posebej.«

 Društvo Asociacija si prizadeva za vzpostavitev stabilnega podpornega mehanizma, ki bi v okviru mednarodne mobilnosti kulturnim ustvarjalcem zagotavljal potrebno varnost. Navsezadnje gre za promotorje nacionalnih kultur, preko katere se kaže istovetnost vsakega naroda.

Uspešna evropska politika na tem področju je pogojena tudi s finančnimi sredstvi, ki bodo zagotovljena v naslednji finančni perspektivi EU. »Vloga slovenske vlade oziroma Ministrstva za kulturo pa mora biti v prvi vrsti namenjena pripravi zakonodajnih predlogov, ki bodo omogočali mednarodno mobilnost umetnikov, tudi v luči novega Zakona o medijih in Nacionalnega programa za kulturo. To stališče bom vedno zagovarjala, ker sem prepričana, da brez umetnikov ni kulture, s kulturo pa se vsak narod hrani in brani.«