Vodstvo NSi na Gorenjskem: Potrebujemo reforme in manj birokracije

DELI:
17.02.2015, NSi

gorenjska_NSi_feb_2015Vodstvo Nove Slovenije – krščanskih demokratov je z obiskom Gorenjske nadaljevalo z uresničevanjem politike “Blizu ljudem”. Predsednica NSi Ljudmila Novak, podpredsednika Jožef Horvat in Iva Dimic, vodja poslanske skupine Matej Tonin, glavni tajnik Robert Ilc, predsednik Gospodarskega kluba NSi Milan Matos in predsednik Zveze seniorjev NSi Jože Jurković so tako šli na delovni obisk, kjer so se iz prve roke prepričali o težavah gospodarstva, podjetikov, občin in ljudi, ki živijo v severozahodnem delu Slovenije.

Delegacija NSi je zjutraj v Lescah sprva obiskala podjetje Žito – PC Gorenjka, kjer se je seznanila z razmerami v podjetju in težavah, ki pestijo vodstvo pri nadaljni rasti. Sledil je obisk podjetja Tiko v Tržiču, kjer je vodstvo NSi s prve roke slišalo težave, ki pestijo gospodarstvo. Dogovorjeno je bilo, da bo vodstvo NSi še naprej zavzeto poudarjalo stališče stranke, da gospodarstvo nujno potrebuje manj birokracije in več spodbudnega davčnega okolja. Temelj socialne države so namreč po prepričanju vodstva NSi delovna mesta.

Po obisku podjetja Tiko je na Bledu sledil sestanek s predstavniki Združenja slovenskih žičničarjev. Vodstvo NSi je obljubilo Združenju pomoč in ukrepe pri sanaciji in vzpostavljanju okolja za delovanje slovenskih smučišč, pri čemer je bil izrečen poudarek na primerni konkurenčnosti Slovenije na področju turizma.

Po sestanku na Bledu se je delegacija NSi odpravila na ogled Bohinjske sirarne, zatem pa je sledilo delovno kosilo z gorenjskimi župani v Hotelu Krek v Lescah. Ugotovljeno je bilo, da se župani zaradi pretirane birokracije in nedefiniranih časovnih rokov soočajo s težavami pri iskanju tujih in domačih investitorjev. Vodstvo NSi je v okviru svojega delovanja in moči v Državnem zboru RS obljubilo določene ukrepe, ki bi spodbudili rast in racionalnost delovanja občin. Ugotovljeno je bilo, da pridobivanje občinskih prostorskih načrtov traja absolutno predlogo, tudi do deset let. Zato zamujamo pri investicijah, izgubljamo delovna mesta, gradbeništvo stoji, ni tujih investitorjev.

Po delovnem kosilu je sledil skoraj uro in pol dolg sestanek z vodstvom Splošne bolnišnice Jesenice. V Novi Sloveniji ne pristajamo na to, da je zdravje vseh državljanov in državljank v rokah enega in edinega financerja, to je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Takšna ureditva, ko obstaja en sam zdravstveni sklad, iz katerega se financira zdravstvo, je edinstvena v evropskem merilu. To je bila poleg sanacije bolnišnic tudi prvotna tema sestanka z vodstvom SB Jesenice. V NSi trenutni sistem v zdravstvu razumemo kot mehanizem, ki kaznuje kakovostne in produktivne ter nagrajuje nekakovostne in neproduktivne. Vodstvi NSi in SB Jesenice sta sklenili, da bosta v okviru svojih pristojnosti naredila vse, da se razmere v zdravstvu z reformami začnejo korenito spreminjati.

Predsednica Ljudmila Novak je ob robu obiska po Gorenjski imela tudi izjave za medije Gorenjski glas, Radio Triglav, Radio Kranj in STA. Poudarila je, da bo NSi znova okrepila svojo prisotnost na terenu, pri čemer bo poudarek na stiku s civilno družbo in gospodarstvu.