Primer Magne Steyr naj bo streznitev za vse, ki pripravljajo prostorsko in gradbeno zakonodajo

DELI:
17.05.2017, NSi

»Pozdravljam to, da je vlada v trenutku skočila in želela urediti zadevo tako, da nekemu podjetju ne bi bilo treba čakati 5, 6 let na gradbeno dovoljenje. A stvar je začela reševati napačno, saj je s tem zakonom povozila vse druge zakone in postopke,« je v uvodnem delu razprave o nakupu zemljišč s strani Magne Steyr povedal poslanec NSi Zvonko Lah. Opozoril je na predolgo pridobivanje dovoljenj in na kozmetične popravke, ki jih prinaša zakon.

Zaradi birokratskih ovir smo izgubili veliko delavnih mest

»Po tolikih letih stagniranja je od nekje prišla možnost za 4000 novih delovnih mest. Naenkrat je v glavi nastal preblisk. Sam sem upal, da bo iz tega prebliska nastal tudi preskok, a je ostalo le pri prvem,« je opozoril Lah in dodal: »Za cilj bi si mogli zadati to, da bi občina lahko OPN sprejela v pol leta, podjetje pa bi gradbeno dovoljenje dobilo v roku enega meseca. Zaradi birokratskih ovir smo v zadnjih letih izgubili par tisoč delovnih mest, saj so investitorji šli mimo naše države.«

»Naj bo ta primer z Magno Steyr streznitev za vse, ki pripravljajo prostorsko in gradbeno zakonodajo. To so le kozmetični popravki zakonodaje in niso to, kar v resnici naša država potrebuje. Ministrstvo za gospodarstvo bi moralo pritiskati na vsa ostala ministrstva, da se zakonodaja spremeni tako, da bi k nam vstopalo čim več investitorjev,« je na predolge postopke opozoril poslanec NSi.

Potrebujemo 70 ali 80 tisoč novih delavnih mest

Pri podjetju Magna Steyr govorimo o 4000 delovnih mestih, a Slovenija jih potrebuje veliko več, kar se pozna tudi v državni blagajni.

»Ne rabimo samo 4000 novih delovnih mest ampak 70 ali 80 tisoč, da bi nadomestili izpad, ki ga je povzročila finančna kriza. Ti ljudje, ki so takrat izgubili službo namreč od takrat niso plačevali prispevkov za socialo in pokojnino, kar se močno pozna v izdatkih države,« je izpostavil Zvonko Lah in dodal: »Do sedaj nobena vlada glede tega ni naredila nič. Vedno sem imel občutek, da nekdo iz ozadja želi, da stanje ostane enako. Prikrivali so špekulante, ki so kupili kmetijska zemljišča in jih spreminjali v stavbna, pri tem pa pričakovali, da bodo desetkratno zaslužili.«

Razlastiti kmete in zemljišče podeliti privatniku, je nezakonito

Poslanec Zvonko Lah je opozoril tudi na čuden postopek razlastitve kmetov, ki se bo lahko izkazal za protizakonitega.

»To, da boste razlastili lastnike kmetijskih zemljišč s katerimi se ti preživljajo, zato da bo ta zemljišča dobil drugi privatni lastnik, je protizakonito. Če bo to nekdo dal na ustavno sodišče, bo zadeva padla,« je izpostavil poslanec NSi Zvonko Lah in dodal: »Samo upam, da bo investitor nato tudi izpolnil svoje obljube o takšni številki. Če ne bo šlo vse tako kot mora bo problem ostal na ramenih župana in občine.«