Janez Vasle ob obravnavi t.i. 'tobačne' direktive poudaril, da kadilci z opustitvijo kajenja lahko največ naredijo za svoje življenje

DELI:
15.02.2013, NSi

Odbor za zdravstvo je kot matično delovno telo obravnaval Predlog stališča Republike Slovenije do Predloga direktive Evropskega parlamenta in Sveta o približevanju zakonov in drugih predpisov držav članic o proizvodnji, predstavitvi in prodaji tobačnih in povezanih izdelkov.

Odbor o navedeni temi še ni odločal, ker je bila seja prekinjena, in se bo nadaljevala prihodnji teden.  Poslanec Janez Vasle je v  razpravi dejal, da v Novi Sloveniji podpiramo predlog stališča RS, ki je nekoliko strožje od predlogov, ki jih je predlagala Evropska komisija na tem področju. Zaradi sprejetja direktive pričakujemo zmanjšanje števila kadilcev oziroma povečano opuščanje kajenja, s čimer naj se zasleduje predvsem cilj ohranjanja zdravja.

Minilo je že skoraj  6 let odkar je Slovenija spremenila zakon o omejevanju porabe tobačnih izdelkov, s katerim je med drugim prepovedala kajenje v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih, razne nekaterih izjem, ter prepovedala prodajo in nakup tobačnih izdelkov osebam mlajšim od 18 let.

“V razpravi je bilo takrat slišati pri nekaterih poslancih, da gre za “torturski zakon, vendar lahko po teh letih ugotovimo, da gre za enega izmed boljših zakonov, ki so bili sprejeti, “ je dejal poslanec Vasle.

Poslanec Vasle meni, da enotno označevanje tobačnih izdelkov glede na opozorila v smeri kršitev intelektualne lastnine blagovnih znamk, ne bi prispevalo sicer k zmanjšanju porabe tobačnih izdelkov in bi posledično lahko vodilo do možnih zlorab.

Z direktivo se želi nadomestiti obstoječo direktivo iz leta 2001, s ciljem preprečevanja začetka kajenja pri mladih. V direktivi se različna ureditev predvideva za cigare, cigarilose in tobak za pipe kot za cigarete, tobak za zvijanje in brezdimni tobačni izdelki. Spremembe ne posegajo v določila o vsebnosti katrana, nikotina in ogljikovega monoksida v emisijah, poročanju o sestavinah in prepoved dajanja na trg tobačnih izdelkov za oralno uporabo.

Področje uporabe direktive se širi tudi na nikotinske in zeliščne izdelke za kajenje, predvideva se uvedba večjih in obveznih slikovnih opozoril, ki bi pokrivala  75% sprednje in zadnje površine zavojčka cigaret in tobaka za zvijanje,  ter prepoved promocijskih in zavajujočih elementov. Ohranja se obvezni sistem poročanja o sestavinah, predvideva se obvezno enotno elektronsko obliko za poročanje, proizvajalci morajo zagotoviti dokazila o vsebnosti sestavin; novih ali spremenjenih tobačnih izdelkih se ne bi smelo dati na trg pred predložitvijo podatkov o sestavinah. čezmejna prodaja na daljavo. Za tobačne izdelke, ki niso tovarniško izdelane cigarete in tobak za zvijanje, bi se odobrilo predhodno dovoljenje. Uvaja se evropski sistem sledenja z varnostnimi elementi.