Politična akademija 2013: »Znanje, ki ga boste prejeli razširite na vašo okolico. Le tako bomo lahko korak po koraku spreminjali družbo.«

DELI:
06.04.2013, NSi

Inštitut dr. Janeza Evangelista Kreka že drugo leto zaporedoma organizira Politično akademijo Nove Slovenije. Prvi modul je potekal v soboto, 6. aprila  2013 z naslovom »Zgodovina Slovenije«.
Rok Prešeren, direktor inštituta dr. Janeza Evangelista Kreka, je vse navzoče najprej lepo pozdravil ter izpostavil nekatere dosedanje projekte inštituta. »Lani je izobraževanje Politične akademije uspešno zaključilo 13 diplomantov«.  
V nadaljevanju je navzoče pozdravil podpredsednik NSi in nekdanji minister za obrambo Aleš Hojs. Zahvalil se je inštitutu in direktorju za dosedanje delo. Pohvalil je odličen izbor predavateljev in poudaril pomembnost zgodovinskega pogleda na politiko. »Znanje, ki ga boste prejeli, ga razširite na vašo okolico. Le tako bomo lahko korak po koraku spreminjali družbo.«
Navzoče je pozdravil tudi glavni tajnik NSi Robert Ilc, ki je izrazil veselje nad tem, da si članstvo želi znanja. »Politično akademijo bi lahko nadgradili tudi z obiskom tujega predavatelja ali z obiskom kakšnega sosednjega inštituta«. Osvetlil je delovanje političnih inštitutov po svetu. »Države po svetu namenjajo političnim inštitutom del denarja iz svojih proračunov.« je dodal. Ob koncu je predstavil tudi programski svet inštituta.
Prvo predavanje v novi sezoni Politične akademije je imel zgodovinar, znanstveni svetnik in nekdanji predstojnik Inštituta za kulturno zgodovino pri ZRC SAZU dr. Andrej Vovko. Na kratko je predstavil zgodovino Slovenije od osamosvojitve. V predavanju je predstavil razvoj ljudstev, ki so živela na našem ozemlju. »Mi smo mešanica mnogih ljudstev« je bil odločen in nadaljeval: »Slovani niso prišli na prazen prostor.« Skozi različna stoletja smo spoznavali razvoj pomembnih voditeljev in narodnih buditeljev, ki so pomembno prispevali k oblikovanju slovenske kulture, jezika, vere in oblikovanja Slovenske narodne pripadnosti. Osvetlil je tudi prve zametke gospodarstva in kapitalizma ter individualnosti. Sledila je kratka diskusija vseh slušateljev.
Druga predavateljica je bila publicistka, novinarka in avtorica različnih knjig dr. Rosvita Pesek, ki je približala delovanje prve slovenske osamosvojitvene vlade. Na začetku je predavateljica pokazala fotografijo prve slovenske vlade in zastavila naslednjo nalogo: »Povejte mi imena in priimke prvih ministrov osamosvojitvene vlade ter ugotovite kateri stranki je kateri izmed njih pripadal.«  Našteti so bili vsi ministri (27), od katerih ena tretjina ni bila koalicijskih. V nadaljevanju je pojasnila oblikovanje Demosa in njegove vloge pri sestavi prve vlade. Poudarila je pomembno funkcijo takratnih Slovenskih krščanskih demokratov, ki jih poznamo po kratici SKD. Lojze Peterle je bil vidni član takratne SKD in prvi slovenski mandatar. Z različnimi videoposnetki je približala še druge pomembne slovenske politike, ki so bili odgovorni za nastanek naše države in za rojstvo plebiscitarnega vprašanja. Razložila je potek osamosvojitve in odcepitve od Jugoslavije. »Obrambna vojna je terjala 65 žrtev, od tega 29 na slovenski strani in 36 na strani JLA« je dejala. Spoznali smo različne grožnje, ki jih je mlada država dobila s strani bivše skupne države in s strani evropske skupnosti. Podala je razloge za notranje konflikte, ki so privedli do razpada Demosa. Po zanimivem in odlično izpeljanem predavanju je predavateljica slušateljem odgovarjala tudi na njihova vprašanja.
Naslednja akademija bo potekala 11. maja 2013.