Peterle: Dinamika boja proti raku zaradi gospodarske in evropske krize ne sme oslabeti

DELI:
11.12.2008, NSi

Lojze Peterle in komisarka za zdravje pozvala k sodelovanju na področju boja proti raku. Evropski poslanci združeni v boju proti raku (MEP Against Cancer-MAC) so se včeraj srečali s pomembnimi predstavniki evropskih institucij, s katerimi so razpravljali o pereči tematiki, kako zmanjšati breme, ki ga v Evropi povzroča rak. Evropski poslanec Lojze Peterle, ki je tudi eden od sopredsedujočih MAC iniciativi, je pozdravil pobudo, ki je v EU letos ugledala dan in predvideva politično zavezo k celostnem boju proti raku v obliki sodelovanja med državami članicami EU. V luči tega, da vsako leto od raka umre 1,2 milijona EU državljanov, je velikega pomena ravno dokument o  Zaključkih Sveta, ki je bil sprejet v času slovenskega predsedovanja EU in predvideva boj za zmanjšanje bremena raka. Prav tako je pomembna Resolucija Evropskega parlamenta glede boja proti raku v razširjeni EU.

Komisarka za zdravje, Androulla Vassilliou je v svojem govoru poudarila nujnost, da države članice primerno naslovijo to zelo resno grožnjo zdravju. Komisarka je letos napovedala, da bo v letu 2009 oblikovala Strategijo proti raku. Poslanci so komisarki prav tako čestitali za njeno odločnost za vključitev dejavnosti boja proti raku v pravkar objavljeno Strategijo Komisije v Delovnem programu za leto 2009. Komisija je s tem zopet prevzela pobudo od tam, kjer se je leta 2002 ta program iztekel. Zavzela se je za boljše sodelovanje med državami članicami pri procesu delitve izkušenj in znanja, kar bi pripomoglo k zmanjšanju sedanjih neenakosti pri zaznavanju raka ter izboljšalo kvaliteto življenja mnogim državljanom EU. Komisarka se je prav tako zavzela, da države v sedanji gospodarski krizi ne bi zmanjševale proračunov za zdravje. Temu pozivu se je pridružil tudi Lojze Peterle.

Evropski poslanec Lojze Peterle, ki je bil v veliko spodbudo pri prizadevanjih za boj proti raku tudi med slovenskim predsedovanjem EU, je poudaril velik pomen tega, da se je boj proti raku uvrstil višje na agendo EU. Izrazil je tudi potrebo po kontinuiteti med državami, ki predsedujejo EU in z zadovoljstvom ugotovil, da prihodnja predsedujoča Češka namerava nadaljevati s pobudo. Prav tako je izrazil zadovoljstvo, da MAC lahko delujejo povezovalno med različnimi organizacijami za boj proti raku in izpostavil potrebo po večjem sodelovanju z nacionalnimi parlamenti na tem področju.

Srečanja se je udeležila tudi dr. Marija Seljak, direktorica  Narodnega inštituta za javno zdravje v Sloveniji. Predstavila je izkušnjo Slovenije, ki se je med predsedovanje EU zavzela za napredek na tem področju in pohvalila Strateški načrt 2008-2013, ki ga je pripravila Komisija in bo po njenih besedah izboljšal stanje na področju boja proti raku.