Odziv Poslanske skupine NSi na amandmaje ministrstva k predlogu Zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu

DELI:
06.05.2015, NSi

Krscanski_demokrati_odgovorZAprihodnostPoslanska skupina NSi je bila seznanjena z informacijo, da je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Vladi RS v sprejem predlagalo amandmaje k predlogu Zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev, ki močno posegajo v vsebino omenjenega predloga zakona. S pismom predsedniku vlade se je na to potezo ministrstva že odzval tudi dr. Jože Dežman, predsednik vladne Komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč.

V nadaljevanju v zvezi s potezo omenjenega ministrstva pošiljamo še odziv Poslanske skupine NSi:

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti s predlogi amandmajev k predlogu Zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev, poizkuša popolnoma izničiti namen zakona. Poskus ministrstva razumemo kot novo oviro v procesu urejanja prikritih grobišč. Namesto poenostavitev postopkov jih še dodatno birokratizirajo.

Poudarjamo, da je Zakon o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev tehnični zakon, ki daje pravno podlago za celovito nadaljnje delo na področju odkrivanja prikritih grobišč in vsem žrtvam vojnih in povojnih pobojev daje pravico do dostojnega pietetnega pokopa v skladu z načeli človečnosti. S tem bi naša država enako, kot so to že storile primerljive države, izpolnila svojo temeljno civilizacijsko dolžnost. Z zakonom odpravljamo birokratske ovire, zaradi katerih je po Sloveniji še vedno več kot 600 neurejenih vojnih grobišč.

Vsebina predlaganih amandmajev Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bistveno posega v vsebino predlaganega zakona in spreminja njegov namen, s tem pa onemogoča učinkovitejše nadaljnje delo vladne Komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč. Tudi pismo predsednika komisije, dr. Jožeta Dežmana, s katerim se je včeraj odzval na vsebino amandmajev, pomeni resno opozorilo glede nadaljnjega obstoja in dela te komisije, ki je v vseh letih svojega delovanja svoje naloge dobro opravljala. Žal svojega poslanstva brez sprejetja Zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev ne bo mogla zaključiti.

Z vsakim letom izgubljamo »živa« pričevanja, ki bi nam pomagala odkrivati doslej prikrita vojna grobišča, poleg tega sedanji Zakon o vojnih grobiščih predstavlja mnoge tehnične in postopkovne ovire za učinkovito delo komisije. V Novi Sloveniji želimo, da bi to poglavje naše skupne polpretekle zgodovine v tem letu lahko obeležili tudi s pokopom vseh žrtev vojnega in povojnega nasilja. Vsi smo del te zgodovine in skupaj smo kot narod po 70 letih konca druge svetovne vojne dolžni to storiti.