Odziv NSi na navedbe ZZZS: Prihranek 15,7 milijona evrov in sočasno visoke izgube bolnišnic nas ne prepričajo

DELI:
13.04.2015, NSi

ZdravstvoPoslanec NSi Jernej Vrtovec je v petek bo predstavitvi priporočil za Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) dejal, da slovenski zdravstveni sistem v razsulu. Na te navedbe so se odzvali v ZZZS, kjer poslancu NSi očitajo, da gre pri poslancu NSi za »nepoznavanje vloge ZZZS in pristojnosti posameznih partnerjev v zdravstvu.« Odziv NSi na omenjene navedbe ZZZS objavljamo v nadaljevanju.

V nadaljevanju objavljamo odziv NSi na navedbe ZZZS, ki so bile zapisane v današnji izdaji časnika Delo:

V Novi Sloveniji – krščanskih demokratih smo prepričani, da Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ne deluje dobro, kar se odraža predvsem v zelo kritičnem stanju slovenskega zdravstvenega sistema. Samo Fakin je generalni direktor tega zavoda že dva mandata, v tem času pa smo še vedno priča predolgim čakalnim vrstam, nejasnemu sistemu finančnega poslovanja, močnemu vplivu različnih lobijev, korupciji itd. Samo Fakin je kot generalni direktor ZZZS (so)odgovoren za takšno situacijo in je v tem smislu del težav, ki jih ima slovensko zdravstvo pri svojem razvoju. Zato Sama Fakina pri njegovi vnovični kandidaturi tudi ne bomo podprli .

Oster odziv ZZZS na naše dobronamerne predloge nas je presenetil, prav tako tudi pavšalna ocena, da v NSi ne poznamo delovanja zdravstvenega sistema in vloge ZZZS. Resnica je ravno nasprotna. Ker sistem dobro poznamo, vemo, da deluje slabo in da so spremembe nujne. Prihranek ZZZS v višini 15,7 milijona ob sočasnih visokih izgubah slovenskih bolnišnic, nas zato ne more prepričati o dobrem poslovanju ZZZS in učinkovitem zdravstvenem sistemu.

Glede lobijev, ki naj bi po mnenju ZZZS stali za našimi pozivi k spremembam, pa le naslednje pojasnilo. Za NSi ne stojijo nobeni zdravstveni lobiji, ampak slovenski državljani oz. pacienti, ki vplačujejo v zdravstveno blagajno. Ti za vplačani denar dobijo iz leta v leto bolj skromne storitve, za katere čakajo v predlogih čakalnih vrstah, pogosto pa so za ohranitev lastnega zdravja prisiljeni za dodaten denar iskati tudi alternative. Ravno zato si v NSi želimo več transparentnosti in čim prejšnjo pripravo celovite zdravstvene reforme, ki bi vse omenjene slabosti obstoječega sistema odpravila. Tudi zato, smo pretekli petek v parlamentarno proceduro vložili tri priporočila, za katera verjamemo, da bi hitro in učinkovito izboljšala poslovanje ZZZS.

Priporočila za ZZZS, ki ji je NSi vložila v parlamentarno proceduro si lahko preberete TUKAJ.