NSi nasprotuje omejevanju parlamentarnih preiskav

DELI:
09.02.2016, NSi

big_ID_JH_sejaDZdecem_2013»Predlog novega Zakona o parlamentarni preiskavi, ki ga je vložil poslanec Jani Moderndorfer, ne prinaša nobenih dodatnih rešitev, ki bi zakonodajo na tem področju izboljšalo, zato ga v Novi Sloveniji ne podpiramo«, je poudarila Iva Dimic na današnji seji Odbora za pravosodje in dodala: »Predlog zakona pomeni pravzaprav korak nazaj, saj uvaja omejitve v zvezi z odreditvijo parlamentarne preiskave. Tako omejitev predstavlja možnost presoje ustavnosti Odloka o uvedbi parlamentarne preiskave. Taka omejitev je celo v nasprotju z določilom 93. člena Ustave RS, ki jasno določa, da se lahko zahteva parlamentarna preiskava o vseh zadevah javnega pomena in da ima parlamentarna preiskovalna komisija pri svojem delu smiselno enaka pooblastila kakor pravosodni organi.«

[blocktext align=”right”]Iva Dimic: Parlamentarna preiskava bi lahko veliko doprinesla k razjasnitvi predvsem političnih navezav pri »tovarišijskih« bančnih poslih. [/blocktext]

Podpredsednica NSi je še poudarila, da predlog zakona ne prinaša potrebnih vzvodov, kako zagotavljati izvajanje zakonodaje na tem področju s strani sodišč kot tretje veje oblasti. »Primer nedavne neizročitve zahtevane dokumentacije s strani sodnice Okrožnega sodišča v Ljubljani parlamentarni preiskovalni komisiji, ki se ukvarja z zlorabami v bančnem sistemu, je nepravilno, nezakonito in tudi neustavno dejanje, ki po vsebini pomeni poseg sodne veje v zakonodajno vejo oblasti in njene pristojnosti. S tem se onemogoča delo parlamentarne preiskovalne komisije, kar je posebej zaskrbljujoče iz razloga, ker gre za področje, ki zadeva vse davkoplačevalce,« je pojasnila Dimiceva in dodala, da je bila z denarjem davkoplačevalcev izvedena draga sanacija bančnega sistema. »Parlamentarna preiskava bi lahko veliko doprinesla k razjasnitvi predvsem političnih navezav pri »tovarišijskih« bančnih poslih. Taka razkritja sedaj onemogoča prav sodišče,« je še dejala Iva Dimic.