Podpredsednik Anton Kokalj: Vlada družinski zakonik zlorablja za prikrivanje pomembnejših vprašanj

DELI:
21.09.2009, NSi
Ljubljana, 21. septembra (STA) – Vlada po besedah podpredsednika NSi Antona Kokalja zlorablja inštitut družinskega zakonika, s katerim začenja posegati v temeljne družbene usmeritve oz. tradicijo slovenske družbe v zvezi z definicijo družine. Kot pravi, gre namreč "zgolj za zahvalni ukrep nekaterim redkim volivcem, ki so to vlado pred enim letom podprli".

NSi jih skrbi predvsem to, da vlada z družinskim zakonikom, ki med drugim omogoča tudi posvojitev otroka s strani dveh istospolno usmerjenih partnerjev, "prihaja sedaj, ko je Slovenija v izjemno težki krizi, ko imamo praktično dnevno na cesti vedno več ljudi, za katere se ne ve, kakšna bo njihova eksistenca", je dejal Kokalj.

Kot meni, vlada na ta vprašanja ne zna jasno odgovoriti, zato v NSi ocenjujejo, da ima lansiranje tega zakonika v tem trenutku namen odvzeti pozornost od "bistvenejših vprašanj, s katerimi bi se morala vlada eno leto po volitvah ukvarjati".

Po Kokaljevem prepričanju obstajajo določene meje v državi, ki jih vlada kot zastopnica naroda ne sme prekoračiti. Zato jo v NSi pozivajo, naj "umakne definicijo družine, ki je postavila istospolno partnersko skupnost na isto raven kot normalno skupnost med moškim in žensko ter otrokom".

Ta trenutek, ko je mnogo družin v eksistencialni krizi, "se soočamo z izrazito ideološkim in političnim projektom, zavitim v družinski zakonik, ki je sam po sebi dober projekt in smo ga nestrpno pričakovali že v času naše vlade", je spomnil Kokalj.

Ob tem je opozoril, da v Sloveniji poteka mnogo razvez, kjer otroci v nekaterih primerih izjemno počasi pridobivajo pravico do stika z obema staršema. "Zato bi od vlade pričakovali, da bi se osredotočila predvsem na reševanje teh problemov, s katerimi se danes soočamo," poudarja podpredsednik NSi.

Če bo prišlo do možnosti, da bi bil zakon v taki dikciji sprejet, bo tudi NSi "razmislila o tem, da bi se tak akt moral sprejeti na širši demokratični osnovi". "Menimo da koncept posega v tisočletno tradicionalno pojmovanje družine, zato mora nov koncept, ki ga uveljavlja družba, dobiti široko podporo družbe na legitimen način," je še poudaril.

V predlogu družinskega zakonika, ki je danes stopil v javno razpravo, se izenačujejo skupnosti istospolno usmerjenih partnerjev z drugimi družinskimi skupnostmi. Z zakonikom bo tako možna tudi posvojitev otroka s strani dveh istospolno usmerjenih partnerjev.