Javnomnenjske raziskave: Nova Slovenija zagotovo v Državni zbor

DELI:
30.06.2009, NSi
Če bi bile volitve prihodnjo nedeljo, bi Janševa SDS dobila 32, Pahorjeva SD pa zgolj 20 odstotkov glasov. Zares bi končal na tretjem mestu z osmimi odstotki, s skoraj šestimi pa bi NSi na četrtem mestu prehitela SNS, LDS in Desus. SLS bi odšla iz parlamenta. O izbiri stranke koalicije razmišlja slabih 45 odstotkov glasov, o stranki opozicije skoraj 51.
 
Agencija za merjenje javnega mnenja Episcenter je za časnik Finance med 8. in 21. junijem opravila 706 intervjujev o političnih izbirah in zadovoljstvu z razmerami v družbi. Vprašani so bili izbrani med fiksnimi in mobilnimi telefonskimi številkami. Pomembnejši dogodki, ki so v času anketiranja vplivali na oblikovanje javnega mnenja, so predvsem evropske volitve, podatek, da je Slovenija uradno v recesiji, sprejetje drugega rebalansa proračuna, afera Ultra ter zamenjave v upravah Petrola in Luke Koper. Državnozborskih volitev bi se prihodnjo nedeljo zanesljivo udeležilo 55 odstotkov vprašanih, kar je največji delež v tem letu.
 
Junija je 32 odstotkov anketiranih (ob upoštevanju 95-odstotnega intervala zaupanja je delež med 28 in 36 odstotki) odgovorilo, da bi na volitvah volilo SDS; da bi volilo SD, je dejalo 20 odstotkov vprašanih. Neopredeljenih je bilo pri tokratnem merjenju 10 odstotkov anketiranih, v maju pa kar 22 odstotkov. Delež anketiranih, ki bi na volitvah v DZ izbrali SDS, je ta mesec zrasel na 32 odstotkov (aprila 22, maja 20 odstotkov) in je največji od aprila 2008. Delež tistih, ki bi izbrali SD, je 20 odstotkov (maja 23). Glede na merjenja v minulem obdobju je za odstotno točko upadel delež tistih, ki bi na volitvah v DZ izbrali Zares, v maju je delež teh znašal devet odstotkov, v juniju osem. Prag za vstop v parlament bi zagotovo prestopila tudi NSi.
 
Direktor Episcentra Igor Oman podatek, da se je skoraj tretjina vprašanih opredelila za SDS, pojasnjuje z zmago na evropskih volitvah: "Janša je nesporni zmagovalec teh volitev in volivci še nekaj mesecev pozneje zmagovalca radi nagradijo s svojim zaupanjem." Oman poudarja tudi skriti potencial volilnega telesa NSi, obenem pa se sprašuje, ali bo vodstvo stranke ta potencial znalo izkoristiti. Po Omanovem mnenju je presenečenje junijske raziskave tudi stranka Zares: "Čeprav jo je njen predsednik precej slabo odnesel, pa ima stranka stabilno podporo volivcev."

Koga zanesljivo ne bi volili

Anketiranci so odgovarjali tudi na vprašanje, katere stranke zanesljivo ne bi volili:

– 26 odstotkov vprašanih zanesljivo ne bi volilo Zaresa (v maju ga ne bi volilo 15 odstotkov);
– 25 odstotkov vprašanih zanesljivo ne bi volilo SDS (v maju je ne bi volilo 32 odstotkov);
– 18 odstotkov vprašanih zanesljivo ne bi volilo SD in LDS (maja SD zanesljivo ne bi volilo 16 odstotkov, LDS pa 15).

Po podatkih raziskave Episcentra je vlado Boruta Pahorja junija podpiralo 44 odstotkov vprašanih (odstotno točko več kot maja). Delež tistih, ki podpirajo vlado, je tako od decembra 2008 do merjenja v juniju upadel s 57 na 44 odstotkov. Vlade ta mesec ne podpira 39 odstotkov vprašanih.

Anketirani so tudi ocenjevali delo izbranih politikov. Najvišjo oceno ima sicer prvak SLS Radovan Žerjav, in sicer 3,17, vendar ga kar 11 odstotkov vprašanih ne pozna. Bolj neprepoznavna od njega je samo še Ljudmila Novak, predsednica NSi, ki ima oceno dela 2,62, vendar je ne pozna več kot petina vprašanih (22 odstotkov). Drugo najvišjo oceno za svoje delo je dobil Borut Pahor, 3,13, z 2,97 mu sledita Janez Janša in Zmago Jelinčič. Katarini Kresal so anketirani prisodili oceno 2,79, Gregor Golobič je dobil oceno 2,27, maja je dobil oceno 2,76.

Nezadovoljstvo z materialnimi razmerami se ne povečuje

Povprečna ocena zadovoljstva z materialnimi razmerami, v katerih anketiranci živijo, je 3,3, kar je enako kot prejšnji mesec. Ocene zadovoljstva z materialnimi razmerami v družini se v opazovanem obdobju ne spreminjajo izrazito. Takih, ki sploh niso zadovoljni s svojimi materialnimi razmerami, je v mesecu juniju pet odstotkov, kar je tri odstotne točke manj glede na predhodni mesec. Zelo zadovoljnih je osem odstotkov vprašanih, v mesecu maju devet.